Артосховище у пошуках рівноваги, мистецтво у 114-й день, благодійність воєнних часів та Шевченко «4.5.0» – Марина Полякова розповідає про київські виставки тижня.
Imagine Point (Голосіївський пр., 86/1)
Ми вже писали, що на початку цієї війни підвальні зали галереї стали бомбосховищем, або ж артосховищем, як влучно сказав скульптор Гія Міміношвілі. Творча резиденція самого Гії у селі Димерка на Чернігівщині, була лише трошки в стороні від російських «язиків», що розповзалися північніше Києва. Той розпачливий адреналін перших місяців ще не вичахнув, і душевна рівновага ще не прийшла. А що взагалі таке – рівновага? Imagine Point пропонує свій варіант відповіді: коливання між позачасовим спокоєм у скульптурі Гії Міміношвілі та вибуховим драйвом в живописі (так!) скульптора Юрія Мусатова, коливання між зовнішнім і внутрішнім, між тим, що вже знайоме, і зовсім новим – це те, що в якійсь умовній точці дає ілюзію рівноваги. Гія розмовляє універсальною художньою мовою, в якій вільно поєднуються брутальна вагомість стародавньої східної пластики, мотиви народного килимарства, ткацтва (придивіться до цієї спрощеної геометрії) та сучасної «піксельності». Юрій Мусатов здивував, адже тут ви не побачите його впізнаваної кераміки, лише живопис глазур’ю-поливою на полотні (втім, знайомі «гуманоїди» перекочували з кераміки й сюди, в портрети). Глазурі ллються вільно, створюючи річки, каньйони, вітряні подихи, гейзери, застигаючи в найвигадливіших кольорових сполученнях. Спокій і бурхливі емоції, вагомість і політ, геометрія і шаманське перевтілення фарби – так, це ілюзія рівноваги. Хиткої й тим ще дорожчої.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
У 114-й день війни White World / «Білий Світ» представив у колаборації з музеєм чудову колекцію сучасного українського мистецтва, зібрану художником і галеристом Олександром Яновичем. Ні, тут не 114 робіт, хоча і більше сотні, втім, все це умовності, адже війна триває, а мистецтво – мистецтво живе. 53 автори, імена яких знайомі всім, хто хоч побіжно слідкує за мистецькими процесами, їхні живопис, скульптура, графіка, колажі, – це дійсно масштабна презентація як зусиль колекціонера, так і здобутків нашої артспільноти, яка бурхливо розвивається. Роботи, створені до війни, зараз звучать по-новому, адже і глядачі змінилися, втративши спокій. Розділи експозиції: «тривога», «травма», «безпека», «надія», «пам’ять», «свобода» та інші. На відкритті виставки неможливо було обійти питання зміни дискурсу – бо музей раніше представляв російське мистецтво і має дорогоцінну збірку. Скульптури з колекції музею, що стоять у залах, сьогодні замотані у картон і плівку задля збереження від воєнних травм, і ця присутність-відсутність надзвичайно красномовна. Перед відвідуванням, через те, що умови роботи Київської картинної галереї зараз ускладнені, рекомендуємо зайти на їхній Facebook і уточнити розклад.
Vakulenko Art Consulting (вул. Костьольна, 8)
До 23 червня триває передаукціонна виставка, а 23-го пройде благодійний аукціон задля допомоги тим, хто захищає Україну. Благодійний фонд SOS Fund UA, Благодійний фонд Богдана Ступки, галерея Vakulenko Art Consulting об’єднались для створення мистецького проєкту Art for LIfe з метою підтримки українських лікарень, військових шпиталів у закупівлі сучасного медичного обладнання та інструментів. Представлено роботи Владислава Шерешевського, Антона Логова, Миколи Журавля, Матвія Вайсберга, Олександра Ройтбурда, Зої Лерман, Михайла Хіміча, Віктора Сидоренка та багатьох інших українських майстрів. Також генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський спеціально для цього аукціону надав унікальний лот – конверт з двома легендарними поштовими марками «Русскій воєнний корабль… всьо!», погашений штампами Київ, Ірпінь, Севастополь, Крим, Херсон.
BARVY (вул. Мечникова, 3)
У той же день, 23-го, в ресторані «Барви» пройде виставка-продаж, організована з метою підтримати сучасне мистецтво у воєнні часи, а саме надати художникам трибуну для висловлювання та можливість отримати зворотний зв’язок від суспільства. Через війну молоді автори здебільшого залишились без засобів існування, без улюблених майстерень, без покупців, і для них важливо розуміти – мистецтво потрібне, воно на часі. На виставці представлені роботи Євгена Барабана, Анатолія Квітки, Марії Парамонової, Марії Городельської, Іллі Бела, Світлани Грамм та інших художників.
Музей Тараса Шевченка (бул. Т. Шевченка, 12)
Ми вже в курсі, шифр «4.5.0» – це військовий сленг, який означає, що ситуація спокійна. «Кризові моменти української історії породжують потребу в суспільних авторитетах, і серед них завжди був Тарас Шевченко», – пояснюють організатори виставки плакатів від українських ілюстраторів. Дійсно, навіть всім відомий прострелений пам’ятник Шевченкові лише підкреслює – ми все правильно розуміємо, ворог той же, що й 170 років тому. Великий національний поет, який протистояв роз’єднаності українського суспільства і з неймовірною силою вірив у вільну й незалежну Україну, живе сьогодні у роботах художників і проживає війну разом із своїм народом. На виставці представлені два десятки плакатів, котрі показують, як націєтворчі змісти, сформульовані Шевченком, «вшиваються» у реальність і стають частиною змістів, за якими вивіряється належність нашому культурному кодові.