Голос херсонців, художниці-свідки, антивоєнний плакат та зоряні аукціони – Марина Полякова розповідає про київські виставки.
Галерея РА (вул. Б. Хмельницького, 32)
Чим жила творча спільнота Херсона під час окупації? З 24 лютого Херсонщину вимушено покинули понад 500 тисяч мешканців. Херсонське творче ком’юніті розділилося на тих, хто залишався в окупованому місті, і тих, кому вдалося виїхати. Зараз херсонські митці знаходяться в Ірландії, Швейцарії, Литві, Великобританії, Польщі, Грузії, в різних українських містах. Але також і в Херсоні. З березня херсонська ГО Центр культурного розвитку «Тотем» почала думати – яким може бути голос херсонців, як говорити, про що, з ким. На виставці представлено два проєкти, які народилися в результаті комунікації херсонської спільноти. Один розповідає про самих художників, інший, підтриманий багатьма відомими митцями України, звертається до європейців і говорить про колективну безпеку в Європі, неможливу без вільної і незалежної України, і про людський вимір війни.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
З 7 до 17 грудня аукціонний дім проводить торги з колекційного класичного та сучасного мистецтва. Виставлена 31 робота (у тому числі раніше не експоновані) відомих українських митців, серед яких яскраві представники класичної школи живопису – емігранти, художники-шістдесятники та сучасні автори. Навіть якщо полотна Віктора Зарецького або Миколи Глущенка вам не по кишенях, можна просто помилуватися їхніми творами, а також роботами Давида Бурлюка, Марії Примаченко, Сергія Світославського, Сергія Шишка, Івана Труша, Олексія Шовкуненка, Арсена Савадова, Олександра Глядєлова, Олександра Сухоліта та інших майстрів.
Дукат (вул. Володимирська, 5)
Ще один аукціон – благодійний, всі зібрані кошти будуть спрямовані на купівлю автомобілів для підрозділів ЗСУ, що знаходяться на передньому рубежі фронту. Аукціон проходить до 15 грудня у залі галереї (де виставлені лоти) та онлайн. Лоти прекрасні – роботи сучасних українських художників: Матвія Вайсберга, Владислава Шерешевського, Андрія Блудова, Сергія Захарова (на фото), Олени Придувалової, Ахри Аджинджала, Олексія Сая, Олександра Аксініна, фотографів Максима Дондюка, Олександра Глядєлова, Олега Соснова та іншіх.
Музей Тараса Шевченка (бул. Т. Шевченка, 12)
Виставка-проєкт «Наживо» об’єднав трьох мисткинь: Наталію Кохаль, Олену Толкачову і Ганну Цариковську. 24 лютого восьмирічна війна перестала бути «десь там» і наблизилася до кожного. Для трьох жінок, що походять із мистецьких династій, стало принциповим залишитись в Києві, бути свідками, фіксувати образи, емоції і відчуття, які переповнюють, протиставляти архаїчному жаху руйнування і смерті красу і вічну енергію мистецтва. Художниці звертаються до сакральної символіки, маючи намір зберегти своє унікальне обличчя, культуру і самобутність.
ТЦ Gorodok Gallery (пр. С. Бандери, 23, 2-й поверх)
У торговому центрі біля м. «Почайна» платформа SunSeed Art відкрила виставку-продаж сучасного українського воєнного плакату. Плакат – унікальний засіб комунікації, що стислими засобами говорить з дуже широкою аудиторією. Навіть якщо глядач не розуміє мови, він зрозуміє зображення, символи. Завдяки цьому сьогодні українські антивоєнні плакати подорожують усім світом і розповідають про наші біль і стійкість, трагедію і любов. SunSeed Art – це платформа українських митців, які з першого дня війни створюють художні плакати. Всі представлені роботи можна придбати, 10 % з кожної організатори перераховують на ЗСУ, у Благодійний фонд «Голоси дітей» або фонд «Повернись живим» (на вибір покупця).
Portal 11 (вул. Трьохсвятительська, 11)
«Формальні історії» – персональна виставка скульптури й графіки Олександра Притули. «На виставці я хочу поділитися тими частинками життя, які викликали у мене достатньо емоцій і впевненості, щоб приділити їм час і втілити у реальний твір, – говорить автор. – Це абстрактні медитації, щіпочка гумору, схоплені й закарбовані почуття, переживання за сьогоднішній день. А може, певною мірою, навіть спроби втекти від реальності настільки далеко, щоб на дорогу назад не вистачало сил. Більшість творів зроблені або розпочаті до подій повномасштабного вторгнення росії в Україну. Саме тому завершення цих робіт особисто для мене є своєрідним символом продовження життя».
На головній світлині – робота Валентини Іванової «Камуфляж для Херсона» з виставки в Галереї Ра