Брюссельський мистецький ярмарок відкрив двері, а ми у них заглянемо завдяки Ірині Белан, журналістці та експертці з візуальної культури й дизайну. Спеціально для «Іншого Києва» вона розповідає про «інтелектуально дикі» інтер’єри та складає свій власний рейтинг експонатів ярмарку.
68-й випуск ВRAFA (BRussels Art FAir) почав свою роботу 29 січня 2023 року. Вдруге ярмарок проходить у просторі брюссельського EXPO, побудованого 1931 року у потужному ар-деко, яке нагадує сталінський ампір. Вперше ярмарок в EXPO у січні – попередній рік був експериментальним, після локдауну ВRAFA перший та, мабуть, останній раз проходив у червні. До 2022 року найвідоміший ярмарок мистецтва в Європі відбувався у будівлі Tour&Taxes. Сподіваюсь, що на наступні роки час та місце будуть зафіксовані, – тож EXPO, січень.
Головним спонсором ВRAFA вже 17-й раз став один із найбільших приватних банків Європи – Delen (пам’ятаєте, ми у ньому шукали ар-нуво). Слово «головний» англійською звучить як «prіncіpal». Так і є – для банку підтримка мистецтва це принципова задача. Кожного року Марі-Алекс Делен, дочка засновника банку Жака Делена, разом зі своєю дочкою Ан-Софією розробляють дизайн стенда банку.
Це навіть не стенд, а імітація звичайних житлових помешкань. Ну як «імітація» – відчуття, що власники цих апартаментів тільки вийшли на хвилинку, супроводжує весь час. Ну як «звичайних» – власники виявляються адептами сучасного дизайну та мистецтва.
Попередні роки дизайн інтер’єрів стенда можна було описати словом «sophіstіcated» – вишуканий, досвідчений, витончений. Цього разу несподівано він виявився, як би це сказати, «інтелектуально диким». Багато грубих, первісних фактур, і навіть ті, які були вміло оброблені, набувають перебільшених природних форм.
Дизайн інтер’єрів впритул наблизився до стилю вабі-сабі, який вже декілька десятиріч пропонує інший метр бельгійської арт- та дизайн-сцени – Аксель Вервордт.
Це все мова про несподіванку актуальної ВRAFA. Інше – а саме можливість в одному просторі за один прошарок часу подивитися все, що пропонують різноманітні, різночасові, різностильові галереї світу, – було як завжди. Я обрала п’ять предметів з того, що цього року запропонували понад 130 галерей з Бельгії, Монако, Франції, Австрії, Еміратів, Америки, Британії та інших країн.
1. Жермен Ріш’є, «Кажан», Франція, 1946, бронза, Galerіe de la Вeraudіere.
2. Жозе Занін Калдас, Бразилія, 1978, дерево пекі, Axel Vervoordt.
3. Фелісьєн Ропс, «Афродіти», Бельгія, 1864, акварель, пензлі, гуаш, пастель, Galerіe Seghers.
4. Шарль-Едуард Жаннере (Ле Корбюзьє), «Піренеї», Швейцарія, 1940, туш, акварель, Harold t’Kіnt de Roodenвeke.
5. Сем Франсіс, «Без назви», США, 1985, акрил, Gallery Delaіve
Світлини інтер’єрів – Ірина Белан
Світлини експонатів – www.brafa.art