Садок вишневий серед війни, тіні предків, Маріуполь нескорений, пошук рівноваги та БойчукFest – Марина Полякова запрошує відвідати найцікавіші виставки столиці.
Imagine Point (просп. Голосіївський, 86/1)
Якісний виставковий проєкт нагадує гарне вино – він розкривається поступово, від першого враження до все глибшого занурення у змісти. Виставка робіт Івана Аполлонова, Олексія Аполлонова та Олени Придувалової є прикладом саме такого нашарування сенсів, асоціацій, вражень, які розкриваються «букетом», не відразу, мають довгий посмак. В центрі експозиції – кришталева, крихка і прекрасна робота Івана Аполлонова (1930–2018), батька Олексія, створена 1972 року. Архетип українського дому, маленький центр космосу. Навколо нього – війна, у яку довелося зануритися нащадкам художника. Поки навкруги гриміло, поки не було світла, Олена у майстерні мотала «ляльок», гамуючи свою тривогу, Олексій випилював «мандрівників» зі старого паркану. І мотанки, і люди з гострими кутами знаходяться на межі антропоморфності та чистого знаку, національного і загального, ужитковості та contemporary art, яке може бути представлено у найкращих галереях світу. Виставка є храмом і ярмарком, вокзалом, переповненим біженцями, майстернею, де перелякана людина змотує різнобарвні клаптики та збиває дощечки, чаклує, щоб не думати про ворога на порозі. Галерейний простір палахкотить кольорами, увесь рухається, несеться у невідоме, але «око тайфуна» – садок вишневий і маленька хатка.
Національний заповідник «Софія Київська» (вул. Володимирська, 24)
Виставка художниці, реставраторки Олександри Федорук «Я буду. Мир народжується з душі жінки» відкрилася просто неба у Софії Київській (локація – за Будинком митрополита) в рамках фестивалю «Княжа родина / Regio genus». Представлені роботи із живописно-графічної серії «Тіні предків», у якій Олександра досліджує українське жіноцтво і показує концентрацію найкращих рис жіночого характеру як культурний феномен в історичній ретроспективі. Після початку російсько-української війни у 2014 році для художниці найголовнішими стали образи, які розкривали ідеї опору ворогу та внутрішньої сили українського народу. Жіночі образи, створені художницею, – як реальні, наприклад, Анна Порфірородна, дружина і сподвижниця Володимира Великого, так і вигадані («Ольга», «Калі Міст», «Мольфарка») – це колективний портрет, уособлення міцного ланцюжка, що тягнеться з давніх-давен, передає найсильніші риси жіночого характеру: від матері / жінки / берегині роду – дитині, онуці… Виставка триватиме до середини жовтня.
Український дім (вул. Хрещатик, 2)
Виставка-рефлексія «рими, ритми, розмови» – експериментальний проєкт, у якому молодь розмірковує про життя у час війни. Це друга виставка в рамках Молодіжної програми Українського Дому «Мистецтво змін». Проєкт об’єднує 29 робіт студенток-мисткинь, ілюстраторок і фотографок Каті Боклан, Злати Коновалової, Даші Музиченко, Даші Подкопаєвої і Даші Пишної. У кожної з них зараз різне оточення, вони перебувають у різних країнах, за їхніми плечима – різний мистецький досвід. Спільне одне – мінлива реальність, яка спонукає до роздумів.
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України (вул. Лаврська, 9, корп. 26)
«Україна та Празьке квадрієнале» – спільний проєкт Театрального музею та Галереї Сценографії. Виставка представляє участь українських сценографів на всесвітньому професійному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space, у Празі, заснованому 1967 року. В експозиції представлені проєкти сценічного дизайну українських сценографів з колекції музею, які брали участь у PQ від 1967 до 2003 року. А також мистецькі об’єкти, надані учасниками Українського національного павільйону PQ – 2023 «Сад живих речей»: Оленкою Поліщук, Олегом Татариновим, Людмилою Нагорною, Марією Погребняк, Інессою Кульчицькою, Олесею Головач, Юлією Зауличною, Сергієм та Наталкою Ридванецькими. Виставка триватиме до 2 жовтня.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в)
Виставка робіт Ольги Соловйової «Таємне світло» представляє живопис різних років, об’єднаний наскрізним відчуттям трансцендентального світла. «Краса лірична – цього нам так бракує нині, в час драматичних випробувань. І так хочеться спокійного замилування, медитативного споглядання, світла в довколишньому мороці реальності й потьмареній душі. Художниця бачить таємне світло творчим зором і вміє його передати – так, ніби й до нас приязно прихилилося ангельське крило, що осяває й утихомирює, ведучи власним сповненим напівпрозорих магічних барв мистецьким шляхом», – розповідають організатори.
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
До проєкту «The Great Finding. Step Three» увійшли фотографії Сергія Мельниченка із серії «Fundamental space explorations of naked singularity», графічні роботи Міті Фєнєчкіна та NFT-3D анімації Володимира Лисенка. Проєкт фокусується на питаннях, що постають перед кожною людиною в моменти пошуку себе і свого місця у Всесвіті. Атмосферні «космічні» роботи митців передають стан, в якому знаходиться людина, метафорично перебуваючи перед горизонтом подій, – космічною межею, за якою події не здатні впливати на спостерігача. Проводячи таку аналогію, художники створюють картину того, що відбувається з людиною, яка стоїть на порозі майбутнього.
Галерея «Лавра» (вул. Лаврська, 7 б)
У галереї триває виставковий проєкт «Маріуполь нескорений», що відкрився до Дня Незалежності України. Значно зруйнований, перетворений на напівживу примару, але нескорений, Маріуполь продовжує боротьбу навіть під окупацією, живучи в своїх людях, в їхніх творах, музиці, літературі, театральних виставах, картинах, скульптурах. «Тисячі маріупольців не припиняють відстоювати свою незалежність, – пишуть організатори, – продовжують працювати заради свободи та відродження рідного міста як частини вільної України».
Галерея «Митець» (вул. Велика Васильківська, 12)
У просторі виставки «Пошук рівноваги» скульптор Ігор Романовський та арт-фотограф Ярослав Голубчик об’єдналися у прагненні відшукати рівновагу. Кожен по-своєму – у станковій скульптурі, у світлинах – шукав відчуття рівноваги. І воно розкрилося у взаємодії різних за матеріалом і стилістикою робіт. А у фокусі дослідження як Ігоря Романовського, так і Ярослава Голубчика знаходиться архетипічна людина з усіма її прагненнями й таємницями, кошмарами й мареннями, надіями та сподіваннями.
Галерея «Ню Арт» (вул. М. Грушевського, 28/2)
Проєкт «Українська графіка кін. ХІХ – І пол. ХХ ст.» представляє роботи з фондів галереї. Серед авторів: О. Архипенко, Й. Бокшай, С. Васильківський, О. Ганзен, О. Гауш, М. Глущенко, А. Ерделі, В. Зарубін, М. Жук, К. Костанді, П. Левченко, О. Новаківський, М. Пимоненко, Г. Світлицький, Р. Сельський, та інші. Українська графіка цього періоду напряму пов’язана із загальноєвропейським художнім процесом. Крім цього, вона зумовлена активним національно-культурним рухом, який надихав митців. Незважаючи на те, що кожен художник шукав свій прояв, твори об’єднані тяжінням до українського коріння і пошуком самовираження через актуальні на той час художні засоби й методи. Виставка триватиме до 7 жовтня.
Artсховище у кафе «Birma» (вул. Січових Стрільців, 35/1)
«Зважаючи на значну цікавість до творчості науковця Сергія Мінакова після його виставкового проєкту “Почуттєвий метал” у липні цього року на кафедрі зварювального факультету Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського, було прийнято рішення зробити ще одну експозицію, – пише кураторка Флора Гаценко (Flora Gatsenko). – Але цього разу, скориставшись камерністю виставкого простору нашого Artсховища, ми пропонуємо дещо глибше пройнятися металом та відчути його пластичність в талановитих руках Майстра». На виставці «Глибше» будуть представлені 2,5D-скульптури Сергія Мінакова; всі роботи доступні для придбання, а частина коштів направляється бійцям батальйону «Свобода» Національної гвардії України, в/ч 3018, що входить до складу 4-ї бригади оперативного призначення.
Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука (вул. М. Бойчука, 32)
Не пропустіть – 12-13 вересня відбудеться новий мистецький фестиваль з глибокими традиціями – БойчукFest. Поєднуючи сучасне українське мистецтво, майстер-класи від найкращих фахівців, лекторії з українського мистецтва, кінопокази, театральну і поетичну сцени та ярмарок, фестиваль стане важливим містком між сучасністю та традиційною українською культурою. На фестивалі буде представлено сучасне українське мистецтво, зокрема ткацтво, вишивка, костюм, художня кераміка, дерев’яна скульптура, вироби з металу, рисунок, живопис та дизайн. У рамках БойчукFest у проєкті «Повернення Криму» персональна виставка Андрія Дудченка «Фігури» (13 вересня, 14.00–15.00, 2-й і 3-й поверхи академії).
Головна світлина: фрагмент виставки «Садок вишневий» в Imagine Point