Індивідуальна мінливість, злам і метаморфози, вогонь-вода, чорне-кольорове та мистецтво літографії – Марина Полякова рекомендує відвідати найкращі виставкові проєкти київського тижня.
Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України (вул. Є. Коновальця, 18 д)
Виставка [індивідуальна мінливість], організована проєктом «Беззвучно до глухоти», є благодійною. Вона має мету – підтримати збір на закупівлю машини для бойового підрозділу у складі бригади швидкого реагування Національної гвардії України «Рубіж», в якому служить художник Олександр Лень. Він також є співкуратором разом з Анастасією Кузьменко та Андрієм Сидоренком. В експозиції представлені твори 33 художників_ць, які можна придбати. Серед учасників Тіберій Сільваші, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Діана Качуровська, Наталія Лісова, Антон Саєнко, Олександр Лень, Андрій Сидоренко… «Виставка досліджує чуття стійкості та сили, які залишаються з нами у час війни. Вона фокусується на предметах, процесах і переживаннях, які оточують особистість у моменті її глибокого болю. Але це також ті предмети, процеси й переживання, які залишаються у моменті спокою, побуту та звичного життя. Це ті сюжети, які ми не помічаємо, хоча вони є крихітними механізмами та двигунами», – говорять організатори.
Imagine Point (Голосіївський пр., 86/1)
У галереї відкрився проєкт «Злам» Поліни Щербини та Світлани Аграновської. Делікатна, інтелігентна, тиха, вишукана виставка двох художниць роздумує над силою і слабкістю у важких обставинах, над здатністю боротися за життя навіть тоді, коли злам оголює серцевину… Попри те, що у роботах мисткинь дуже багато спільного, вони прийшли до ідеї та вибору матеріалів незалежно одна від одної. Будемо вважати таку суголосність черговим дивом, які часто трапляються на виставках в Imagine Point. Наскрізна тема – образ дерева, який відсилає до людського тіла, рани дерева – фізичні рани тих, хто постраждав від війни, але й душевні рани також. Проходячи експозицією, неможливо позбутися думки, що знаходишся у театрі метаморфоз (на головному фото) і вже не розумієш, що бачать очі: людське, рослинне, тваринне, руки, коріння, гілки, сплетіння зміїв. Все рухається і перетворюється. А ще злам, говорять авторки, це розрив у часі: «З одного боку, він є паузою, різкою зупинкою зростання та розвитку, після якої інколи можливе відновлення, але вже в іншій, зміненій формі. Водночас злам це травма, яку доводилось переживати нашим пращурам, а сьогодні доводиться переживати нам».
Національний художній музей України (вул. М. Грушевського, 6)
Шоста подія в межах циклу «Незавершені історії: нові твори з колекції» присвячена графічним роботам художниці Анни Миронової. Аркуші серії «Між штрихами» та рисунок «Прозоре», які нещодавно надійшли до музейної колекції, були створені в 2015–2017 роках. Попри, на перший погляд, візуальну безпредметність, в основі композицій графічних робіт художниці є чітко визначений об’єкт – природне середовище. 18 листопада музей запрошує на розмову з художницею про графічні техніки та їхні можливості, про відчуття та емоції, що народжують роботи, і про те, що можна розгледіти «між штрихами». А після розмови на вас чекає музичний вечір від дуету Red Cat (скрипка та віолончель) за підтримки компанії Сон-це. Розклад і рееєстрація за посиланням.
Voloshyn Gallery (вул. Терещенківська, 13)
У галереї триває серія відеопоказів. Нова програма досліджує сучасне відеомистецтво та спрямована на вивчення цього медіа через сучасні практики й теорії, пропонуючи кураторські покази та лекції. Перший проєкт, що відкрив серію відеопоказів, – персональна виставка художників Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського з їхнім фільмом «Цивільні. Вторгнення». Він створений у 2023 році з аматорських відео, документує досвід переживання українцями російської агресії. У 2024 році фільм буде представлений в рамках проєкту Національного павільйону України на 60-й Венеційській бієнале.
Avangarden Gallery (вул. Січових Стрільців, 23 а)
У галереї-кафе-барі триває виставка Андрія Опришка «Відкрита майстерня». В основі виставкового проєкту – барельєфи з глини та дерева, автентична кераміка, графіка і живопис. Галерея перетворилася на простір, де панує атмосфера майстерні, в якій зберігаються вже створені роботи та тільки-тільки народжуються нові.
Музей Ханенків (вул. Терещенківська, 15–17)
18 листопада о 14:30 відбудеться перформанс Поліни Кузнєцової «Вогонь і вода» в рамках проєкту «Мови війни». «Вогонь і вода» – це перформативний диптих, який став фізично-емоційною реакцією харківської художниці на підрив Каховської ГЕС російськими окупантами. Це реакція на відчуття руйнування віри, яка відтворилася у двох діях, пасивній та активній в замиранні та сублімації злості. Перформанси вже відбулись у Швейцарії в Coux (Montreux) на міжнародному форумі IoFC, присвяченому питанням миру, та мали привернути уваги до реалій війни в Україні. Якщо у Швейцарії художниця намагалася донести свій наратив, то зараз у Києві, холодним листопадом, в теплому Музеї Ханенків, запрошує до взаємної рефлексії.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Субота дуже насичена, але не варто пропускати жодної події! О 17:00 завітайте на відкриття виставки живопису Олексія Литвиненка «Чорне. Кольорове». Олексій – давній друг галереї, ми бачили вже кілька його виставок, але кожного разу тонкий живописець і філософ знаходить нові теми. «Цей проєкт – максимально лаконічне висловлювання. Тільки тло і зображення, тільки чорний і колір. Переважна більшість робіт створена під час війни. Можливо, це перший раз, коли при спогляданні варто враховувати зовнішній контекст творення. Драматичність тендітності і водночас непереможності життя – лейтмотив цієї виставки», – розповідає галерея.
Музей Києва (вул. Б. Хмельницького, 7)
«Тут всі мої колажі» – перша виставка Романа Щербана, митця-колажиста і стендап-коміка, яка увібрала понад 60 робіт, створених упродовж трьох років. Роман створює свої колажі, використовуючи вирізки зображень зі старих журналів, кольорових або чорно-білих. Він почав займатись колажуванням три роки тому, і цей процес перетворився на арттерапію. Творчий прояв, окрім того, що віддзеркалює унікальне бачення світу, ще й став способом віднаходити психологічну гармонію.
НАОМА (Вознесенський узв., 20)
Наостанок анонсуємо чудову виставку, справжній подарунок для фанатів графіки – 20 листопада о 16:00 у виставкових залах Академії відкриється колективна виставка «Мистецтво літографії. Київ – 2023». До експозиції увійдуть літографії сучасних київських митців, роботи майстрів естампу 1970–1990-х років та класичні твори з фонду Кафедри графічних мистецтв НАОМА. Виставка представить літографії представників двох київських графічних осередків, сформованих на базі Київського державного художнього інституту (НАОМА) та Видавничо-поліграфічного інституту НТУУ КПІ, а також роботи київських митців, що працюють у приватній майстерні Lithography30, та художників, які практикують літографію за кордоном, але підтримують творчі зв’язки з київським мистецьким середовищем.