Пан Чикаленко, інструкція до класиків, столиций Київ, Кирило з Мефодієм, Скрипник і МакКарі – «Інший Київ» перевірив новинки книжкового ринку і вибрав найцікавіші на свій смак.
Discursus. Степан Процюк, «Пан. Роман про Євгена Чикаленка», 400/450
«Легко любити Україну до глибини душі. А ви полюбіть її до глибини власної кишені», – ці слова Євгена Чикаленка, громадського діяча, мецената, агронома, землевласника, видавця та публіциста, часто цитують у час російсько-української війни, спонукаючи громадян до жертовності й водночас засвідчуючи повагу сучасних українців до цієї неординарної постаті. Хто ж він – сподвижник, чия діяльність і через століття відгукується вдячністю в серцях земляків? Про це й розмірковує у своєму новому романі Степан Процюк (автор гучного роману про Івана Франка «Руки і сльози), прагнучи не лише занурити читачів у багатогранний світ свого героя, а й показати передусім людину – Євгена Чикаленка.
Stretovych. Ростислав Семків, «Як читати українських класиків», 390
Це передзамовлення, на жаль, без знижки, але обіцяють 5 % кешбеку. Власне, сам факт першої купівлі книжки у видавництві, що лише влітку 2024-го засновано подружжям Стретовичів, вже є подією. Поки що «Stretovych» пропонує тільки три книжки, всі неординарні. Божевільнувата обкладинка книжки Ростислава Семківа, письменника, літературознавця, перекладача та викладача у Могилянці, викликала палке обговорення на книжкових каналах, а під нею ви знайдете аналізування ключових постатей української літератури та їхніх визначних текстів, що вплинули на хід літературного процесу. Ростислав Семків пропонує багатопланове бачення історії нашої літератури й дає можливість переглянути стереотипи та упередження, сформовані до української літератури в школі чи університеті.
Стилет і стилос. Тетяна Швидченко, Діана Андрієвська, Надія Харт (художниця), «Столиций Київ: як воювала, творила і бешкетувала наша еліта 100 років тому», 700/800
Цей артбук – зізнання у любові місту, яке стало серцем української державності. Спроба описати життя Києва сто років тому, яке так схоже на наше життя зараз: бої з росіянами та водночас розвиток українського мистецтва, інтелектуальні зібрання та протистояння різних громадських рухів. Герої книги – вояки та політики, митці та мисткині, літератори й письменниці. Скоропадський та Петлюра, Нарбут і Кричевський, Підмогильний і Зеров, Людмила Старицька-Черняхівська і Броніслава Ніжинська та інші зухвалі й величні персоналії того часу, які творили нову державу і нове мистецтво. Через їхні біографії розкривається головний герой, здатний обʼєднати навколо себе таких різних і геніальних людей, – Київ. На сайті видавництва книжка коштує 800 гривень, але в інтернет-книгарнях можна оформити передзамовлення за 700. До речі, на початку роботи над «Столицим Києвом» видавництво оцінило його у 600 гривень – інфляція відчутно впливає на книжковий ринок.
Віхола. Євген Синиця, «Кирило і Мефодій. Політичні інтригани словесності», 295
Недорого, з урахування подорожчання книжок, буде коштувати «несерйозна оповідь про серйозні речі» Євгена Синиці – археолога, кандидата історичних наук, викладача Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Ця книжка цілком могла називатися «Життя та неймовірні пригоди Кирила» і, дещо меншою мірою, «його старшого брата Мефодія». Навіть офіційні й канонічні житія цих достойників скидаються радше на збірки дотепних історій, аніж на глянсовані портрети. Автор окидає життя та творчість Кирила і Мефодія іронічним поглядом (сміх – не гріх, навіть коли йдеться про святих і рівноапостольних). І хоча писемність от-от уже мала б з’явитися в повсякденному житті словʼян, але саме брати радикально вплинули на те, як і коли її було впроваджено. Книжка насичена історією: суперництвом між Римом і Константинополем, міжнародною політикою та боротьбою за зони впливу, церковними інтригами й таємними операціями, що позначилися на історії значної частини Європи.
Уроборос. Лев Скрипник, «Як любили і вмирали», 345/460
«Уроборос» – ще одне новонароджене видавництво, яке заснувала книжкова блогерка Алла Комарова. Серед новинок – вибрані твори Льва Скрипника, «найвідомішого харківського морфініста», як його називали сучасники. Іронічний (та самоіронічний) до сарказму, прямий та відвертий, подеколи шокуючий та злий, але точно не нудний. Прожив Скрипник лише 36 років, з 11 років працював у шахті, пізнав війну, полон, тюрму, наркозалежність, був пов’язаний із кримінальним світом, помер у божевільні… Остаточно не зірватися на соціальне дно йому допомогли книги та дядько – нарком освіти, той самий Микола Скрипник (1872–1933), що провадив українізацію на Донбасі, за що був зацькований «партійними товаришами» та вчинив самогубство. Проза Льва Скрипника – однозначно сьогоднішнє відкриття. У видавництва немає сайту, але є Фейсбук, Телеграм, а там – посилання на гугл-форму, через яку здійснюється замовлення. «Інший Київ» уже очікує книжку Скрипника!
ArtHuss. Стів МакКарі, «Нерозказане: історії, що криються за фотографіями», 670/840
Стів МакКарі – всесвітньо відомий американський фотожурналіст. Портрет афганської дівчинки з неймовірними очима на обкладинці «National Geographic» приніс йому славу 1985 року, і відтоді МакКаррі працював у багатьох точках світу, включаючи Афганістан, Індію, Ірак, Тибет, а у 2023 відвідав Україну. «Нерозказане» – це безпрецедентний погляд за лаштунки роботи Стіва МакКарі, й читачам відриється, як фотограф знаходив героїв, створював та удосконалював свої знакові роботи. І зверніть увагу на інші передзамовлення «ArtHuss», там чимало цікавого.