Автор — iзраїльский військовий історик, проте занудної хронології у книзі немає.
Що дозволило окремому виду людського роду, тобто тваринам за генами, стати тим, ким він став — впливовою популяцією Землі.
Перше та найважливіше — це здатність людей до колективних фантазій. Наш світ став таким завдяки нашій здатності до спільних іллюзій, віри в спільні міфи. Це називають «когнитивною революцією». Це те, що відрізняє нас від тварин. Жодних богів, грошей, націй, прав людини, держав, правосуддя, релігій, товариств з обмеженою відповідальністю не існує за межами спільної уяви людьских істот. Все наше життя – умовно – великий сторітелінг.
Гроші — найяскравіший приклад універсальної та ефективної системи взаємної віри. Стрімкий розвиток науки та індустріальна революція стали можливими завдяки розвитку імперій. Як для розбудови імперій, так і для наукових відкриттів потрібні були гроші. 500 років назад європейці не мали якоїсь надзвичайної технічної переваги. Вийнятковими їх зробило виключне та ненаситне прагнення досліджувати та завойовувати. Якби не бізнесмени у пошуках способів заробити, Колумб не досяг би Америки, Джеймс Кук — Австралії, а Ніл Армстронг ніколи б не зробив свого кроку на Місяці.
Автор аж ніяк не прославляє імперіалізм або капіталізм. Він досить неупереджено описує шлях людства: від тварин до володарства.
«Певна культурна ідея — на кшталт віри в християнський рай понад хмарами або в комуністичний рай на землі — може змушувати людей присвятити їхні життя поширенню цієї ідеї, навіт ціною власної смерті. Люди вмирають, але ідеї поширюються. Згідно з таким підходом, культури не є змовами, розробленими кимось з використання інших (як думають марксисти). Скоріше, культури є психічними паразитами, що виникають випадково, а потім використовують усіх заражених ними людей».
Ювал Ной Харарі «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього». Харків, Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016
Текст: Юлія Бєлінська