Про татар кримських і литовських – у проєкті «Крізь віки: набута батьківщина».
Проєкт, створений Міжнародним інститутом культурної дипломатії, стартував 30 серпня у Музеї книги і друкарства України. На урочистому відкритті були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, кримськотатарський політичний та громадський діяч Рефат Чубаров, директор «Кримського дому», актор Ахтем Сеітаблаєв та інші діячі культури. Тут ще обов’язково треба подякувати серпневій природі – відкриття пройшло між двома великими зливами, і тепле повітря було насичене першими ароматами осені.
Розгорнеться проєкт на кількох площадках. Перш за все, в Музеї книги і друкарства, де на глядачів чекають дві виставки. На подвір’ї позаду музею – роботи литовського фотографа Арвідаса Шеметаса «Просто неба». Ці фотографії були зроблені у 1990–2000-х роках, вони фіксують життя кримських татар з перших кроків масового повернення на батьківщину. Рефат Чубаров пригадав, яким було те повернення – як місцеві мешканці боялися агресії з боку татар, але вигнанці поверталися мирно, будуючи собі нове житло замість відібраних майже півстоліття тому осель. На світлинах Шеметаса є все: і приватні сцени, і портрети Мустафи Джемілєва, Рефата Чубарова, і мітинги татар під гаслами «Родина или смерть. Мы на Родине», і розбиті вандалами надгробки, і напис на бетонному мурі «Татары вон из Крыма».
Друга виставка в музеї – «Дорога, що стала долею: Історичний шлях кримськотатарського народу з Криму до Литви». Сейм Литовської Республіки оголосив 2021 рік Роком історії та культури литовських татар. Вони розселилися від Криму до Литви через українські та білоруські землі, і всюди залишили спогади про себе: в Очакові, Дніпрі, Трахтемирові, Слонімі, Ліді, Каунасі… Долі народів міцно зв’язані військовою службою, культурою, побутом. В рамках виставки відбувається презентація книжки-довідника «Історичний шлях кримськотатарського народу з Криму до Литви».
Наступним етапом проєкту буде виставка артефактів з Музею Шереметьєвих «Погоня, тризуб і тамґа. Україна-Русь, Велике Князівство Литовське, Руське та Жемайтійське і кримські татари: від протистояння до бойового побратимства». Вона пройде в Музеї української діаспори (вул. Московська, 40-б) з 22 вересня до 22 жовтня.
Нарешті, завершить проєкт художня виставка «Кісмет йорган. Тепла матриця поколінь» за участю українських та литовських авторів – у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (вул. Лаврська, 9, корпус 29) від 1 жовтня до 1 листопада.