Намалювати, «щоб пам’ятати», створення «надлюдини», міжнародні карикатури й колажі, «відродження» у світлинах – Марина Полякова пропонує відвідати найцікавіші виставки Києва.
Музей історії Києва (вул. Б. Хмельницького, 7)
Твори, які беруть участь у виставці «Щоб пам’ятати», – свідчення епохи. Деякі з них належать до «темного» періоду 2014–2022 років, коли Україна законсервувалася у тривожному стані не війни, не миру, деякі закінчені напередодні лютневого вторгнення і залишилися на мольбертах, деякі народилися вже під обстрілами, у місяці розпуки. Живопис і графіка, плакати й об’єкти, політична карикатура російсько-української війни – ці твори залишаться в історії мистецтва. На виставці представлені роботи Олексія Аполлонова, Марини Афанасьєвої, Олександра Богомаза, Олексія Малих, Лариси Пішої, Олени Придувалової, Оксани та Іванни Стратійчук, Віктора Хоменка та інших знаних українських митців, а також плакати студентів КНУКІМ. Кілька художників зараз перебувають на окупованих територіях… Виставка супроводжується культурною програмою, зокрема:
21.09 18:00 «Artist Talk» Віктор Хоменко про мистецтво під час війни
24.09 о 13:00 «Artist Talk»: Андрій Будник з учнями про мистецтво плаката
25.09 о 13:00 «Artist Talk»: Олег Смаль про політичну карикатуру
01.10 о 13:00 Показ документальних фільмів студії DocNote Films, створених у рамках об’єднання кінематографістів Babylon 13. Зустріч з авторами фільмів.
02.10 о 13:00 «Artist Talk»: Мистецьке об’єднання Lithography 30 (Ніна Савенко, Тарас Коблюк, Аліса Гоц, учасники виставки) про мистецтво під час війни
09.10 о 13:00 Кураторська екскурсія Катерини Липи
Я Галерея (вул. Хоріва, 49 в)
Виставка робіт Ростислава Котерліна, художника, мистецтвознавця і журналіста з Івано-Франківська, присвячена дослідженню того, які соціальні механізми народжують «надлюдину», як до її створення долучаються люди начебто доброї волі в умовах «екзистенційної непевності», що охопила світ, а також того, як неповага до земної природи виливається в неповагу до природи людської. У часи тотальної кризи автор покладає великі надії на мистецтво: «Воно вказує на події та речі, що вже сталися колись, що діються тут і тепер, і як це може вплинути на те, що буде завтра. Мистецтво здатне бути містком поваги між минулим і майбутнім. Ми мусимо бути впевненими у майбутньому, бо це стратегія нашого виживання. Навіть попри драматизм і трагізм нашого часу, навіть якщо на горизонті все одно з’явилася нова фігура надлюдини. Вона – штучне, технологічне відображення людського раціо і нашої нездатності перетворити смерть в життя. Хто навчить її розрізняти добро і зло, правду і брехню? Залишається надія на вільне мистецтво…»
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в)
Виставка «ХарБарБонд. Знак Маріуполя» представляє живописні роботи трьох маріупольських художників Володимира Харакоза, Сергія Баранніка та Олександра Бондаренка. Вони кілька років тому започаткували проєкт «Культура та мистецтво єднають країну», проводили акції в різних містах, протидіючи «руському миру». Нині митці розкидані по Україні, а галерея прагне знову зібрати «ХарБарБонд» – у Києві. «Щоб виставка єднала всю країну, авторськими символами й знаками утверджуючи невидимі, але відчутні на рівні серця живі комунікативні зв’язки на наших теренах від півночі до півдня, від заходу до сходу». Триватиме виставка до 7 жовтня.
Національний музей Тараса Шевченка (бул. Т. Шевченка, 12)
«У XXI столітті війна – це не тільки збройне протистояння, а й інформаційне», – пишуть організатори виставки, й не можна з ними не погодитися. Сьогодні проблема маніпулювання громадською думкою практично всього світу стоїть вкрай гостро. Один зі способів протидії маніпулюванню – карикатура, яка завдяки сатирі висміює гострі проблеми сьогодення і привертає до них увагу суспільства. На виставці, котра вже відбулася у кількох містах Словаччини та в Ужгороді, представлені роботи іронічної графіки художників з 27 країн світу, таких як Ангел Боліган (Мексика), Бернард Бутон (Франція), Виллєм Райзінг ( Нідерланди), Алі Шафеи (Іран), Єлена Оспіна (Колумбіа), Фредді Вілламі (США), Гаі Гулбао (Китай) та інших.
Хлібзавод (вул. Кудрявська, 47)
Перший проєкт галереї після повномасштабного вторгнення присвячено руйнуванням, спричиненими не тільки воєнними діями, – але також логічним в умовах активної фази війни процесами декомунізації й деколонізації. Метою виставки, в якій беруть участь Михайло Алексеєнко, Єгор Анцигін, Максим Гончар, Євген Коршунов і Євген Штейн, є бажання зафіксувати мінливе сьогодення, момент, коли кожен так чи інакше існує у невизначеності, перебуває у процесі деконструкції попередніх переконань, звичок і звичаїв, переосмислює цінності.
Ню Арт (вул. М. Грушевського, 28/2)
Війни колись не було, можете уявити? Виставка з ностальгічною назвою «Коли не було війни» представляє графіку та живопис українських митців південних і східних регіонів України, що зараз перебувають під ворожим вогнем. В експозиції понад 40 робіт художників Одеси, Миколаєва, Криму та Харкова. Вони були створені у мирний час і в кожній відчувається спокій та радість життя. Частина грошей від продажу творів буде перерахована на спецрахунок для збору коштів на потреби армії, відкритий Нацбанком України. Виставка триватиме до 22 жовтня.
Книжковий Лев (вул. Межигірська, 13/34)
Війна проти України внесла корективи у підготовку до другого фестивалю колажу CUTOUT, який мав відбутися влітку 2022 року. Виставка CUTOUT AGAIN! розповідає більше про проєкт: яким він був на початку, яким є зараз та який вектор має на майбутнє. Представлені колажі міжнародних митців з власної колекції, а також твори резиденток колажної майстерні. Також у програмі:
22.09 17:00 Лекція «Міжнародний Колаж. Розвиток колажного мистецтва за кордоном». Проводить Аннет Сагаль. Вартість 300 грн.
24.09 16:00 Екскурсія виставкою. Проводить Катя Сита. Вхід вільний.
29.09 16:00 Екскурсія виставкою. Проводить Аннет Сагаль. Вхід вільний.
Ресторан Très Français (вул. Костьольна, 3)
Фотовиставка Олени Лемберської мала відкритися 24 лютого. Сьогодні вона таки відкрилася, але з новою назвою «Відродження», яка набула важливих змістів. Це символ того, пишуть організатори, що процес відродження вже почався – насамперед нас самих, нашої свідомості, а також усього доброго, цінного, що спробував забрати ворог. Усі роботи можна придбати, половину коштів з продажу мисткиня передає на ЗСУ для допомоги захисникам. Виставка триватиме один місяць.
Головна світлина: фрагмент роботи Ростислава Котерліна в Я Галереї