Золотий покрив, сакральні 1990-ті, середина дороги, ланцюг, кордони, non-objective art та Яблонська/Глущенко – Марина Полякова пропонує добірку найцікавіших київських виставок.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
Золото багато декорованих стін і стель особняка, золото термоплівки з арсеналу парамедиків, протитанкові їжаки, собаки, що рятуються від повені, «кинджали» з неба і терновий вінець, танки й святі – у виставковому проєкті «Покрив» Людмили Раштанової, Сергія Корнієвського та Еда Потапенкова (творча група А.К.А. / Also Known As) зв’язалося багато сенсів. «Покрив» побудований на осмисленні цінності тендітних реліквій з колекції музею і проходить в рамках довготривалого проєкту, присвяченого його 100-річчю – «Перлини музею: погляд із сьогодення». Роботи в авторській техніці (друк на фользі, олійний живопис) використовують сюжети найвідоміших картин із музейної збірки, завдяки чому глядач має змогу доторкнутися до шедеврів, які перебувають у безпечному місці. Дальні зали другого поверху нарешті відкриті для відвідування (хоча вікна після ракетної атаки 10 жовтня 2022-го забиті фанерою), їхнє розташування та багатий декор нагадують церковний вівтар. Експозиція благородно сяє, відбивається у дзеркалах, викликає хвилювання, бажання захистити цю красу, саме життя, що так грубо знищується ворогом.
Imagine Point (просп. Голосіївський, 86/1)
У малому залі (вхід зі двору) відкрилася виставка українського сакрального мистецтва 1990-х, де представлена серія концептуальних живописних творів із колекції галереї. Можна побачити роботи таких художників, як Олександр Ройтбурд, Олексій Малих, Володимир Костирко, Сергій Біба, Борис Плаксій, Володимир Наумець, Вадим Петров, а також низку творів митців Сумської школи – Валерія Шкарупи, Олександра Садовського, Миколи Жулінського. Епоха 1990-х відзначалася не лише політичними змінами, але й глибокими трансформаціями суспільства та індивідуумів. З’явилася духовна потреба перезнаходження власного «Я» та репрезентації себе як особистості; художники звернулися до внутрішніх світів, до опозицій минулого і сьогодення, ритуального та буденного, світського та сакрального. «Боротьба з янголом» – це проєкт про важливість внутрішнього діалогу і здатність візуалізувати його у мистецтві.
ТРЦ Cosmo Multimall, кінотеатр Kinoman (вул. Вадима Гетьмана, 6, Block C, поверх 3)
Художник і галерист Олександр Янович представляє живописно-скульптурний виставковий проєкт «Середина дороги». Центр експозиції – живописна серія з 12 полотен «Це війна». «Кожен колір на полотні символізує війну, і кожна емоція пов’язана з нею. Кожна дія – бодай на мить наближає або віддаляє перемогу. 11 картин демонструють різні аспекти життя під час війни, а дванадцята картина має приховану загадку, яку глядач повинен розгадати», – розповідає художник. Тему шляху, повного перешкод, продовжує і живописна серія «Дійство», дійовими особами якої є вершники Апокаліпсису. Серед скульптур – робота «На полі Фландрії», створена на основі уламків ракети ППО, що захищає Київ.
Музей українського народного декоративного мистецтва (вул. Лаврська, 9, корп. 2)
6 жовтня відкриється виставка «Кримськотатарська кераміка: спадщина майстрів» – частина проєкту «Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті», який реалізується за підтримки УКФ. Представлені 20 робіт Рустема Скибіна – кримськотатарського кераміста, заслуженого майстра народної творчості України. Також до експозиції увійшли 18 живописних робіт Дмитра Доценка «Життя кримських татар та побутове начиння». Ця серія стане ілюстративним матеріалом для експозиції та артбуку, присвяченому традиційним предметам кримськотатарського керамічного посуду.
Музей історії Києва (вул. Б. Хмельницького, 7)
В оновленій експозиційній залі Музейно-виставкового центру відкрилася парна виставка Тетяни Яблонської та Миколи Глущенка, творчість яких залишила вагомий слід у нашій культурі. Понад 20 робіт митців із колекцій Музею історії міста Києва, Національного художнього музею України та родини Тетяни Яблонської створюють умовний діалог класиків українського живопису. Ця виставка – своєрідна енциклопедія кольору, адже Тетяна Яблонська і Микола Глущенко були блискучими колористами. На переконання експертки виставки, мистецтвознавиці Ганни Владимирської, «понад усе у мистецтві обох художників цікавив колір. Дивлячись на картини Тетяни Нилівни й Миколи Петровича, ми можемо вести з ними діалог саме мовою фарб». Окрім живописних робіт, будуть представлені також особисті речі Тетяни Яблонської – робочі окуляри, палітра та пензлики.
Музей Булгакова (Андріївський узв., 13а)
У Пон-де-Кле (Франція) проходить 7-ма міжнародна бієнале Non-objective (Biennale Internationale d’art Non objectif). Ця подія супроводжується серією заходів у багатьох містах світу, які відкриваються в різний час. Київська група Instytut Avtomatyky підготувала в рамках бієнале свій проєкт «Необ’єктивні свідчення». У Музеї Булгакова, де багато років організовувалися міжнародні проєкти, пов’язані з non-objective art, представлені роботи Андрія Підлісного і Максима Мазура.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32в, 3-й поверх)
Колективна виставка «Осінній день» – це соковиті натюрморти Бориса Буряка, Марини Рибачук, Віктора Чурсіна. Карпатські краєвиди Андрія Коцки, Володимира Патика, Гаврила Глюка. Міські пейзажі Михайла Демцю й Петра Сипняка. Жанрові сцени Сергія Гнойового та Юрія Вінтаєва. Декоративні композиції Володимира Лемзякова. Поетичні образи Сергія Григор’єва, Віктора Зарецького… та ще безліч авторських візій класиків і сучасників українського образотворення.
TUASHO gallery (вул. Антоновича, 24, кв. 10; вхід через арку)
6 жовтня о 18:00 відкриється колективна виставка «Кордони», на якій представлені роботи українських мисткинь Жені Коган, Міли Чепрасової, Тетяни Третьякової, Elga Zefirova та Яни Писанко. Художниці, кожна по-своєму, розкривають складну тему кордонів: між поколіннями, між епохами, кордонами у соціумі та внутрішніми, особистими. Мисткині поставили перед собою завдання створити такий простір, у якому кожен відвідувач зможе відчути власні кордони та зануритися в особистий досвід, почути запитання та відшукати відповіді в собі. Під час роботи виставки відбудуться кураторські екскурсії, artist talks, тематична зустріч про єврейські традиції, зустріч із психологом на тему кордонів.
Музей гетьманства (вул. Спаська, 16в)
7 жовтня о 15:00 розпочнеться відкриття виставки пленерних робіт «Музей Гетьманства в погляді художників». Роботи створені в ході пленерів на подвір’ї музею, це індивідуальні бачення самої будівлі музею й маленького куточка Києва, пов’язаного із 300-літньою історією України, овіяного легендами й заквітчаного трояндами й мальвами. До експозиції увійшли твори тринадцяти художників: Андрія Богомолова, Ангеліни Ісаханової, Оксани Охапкіної, Юліани Перун, Тетяни Пугачевської та ін.