Схема збірки, співіснування з темрявою, реальність і марево, туга за Кримом, види Софії та сценографія Білозуба – Марина Полякова пропонує відвідати найцікавіші виставки тижня.
М17 (вул. Антоновича, 102–104)
Виставковий проєкт «Схема збірки» (на головному фото) зосереджений на феномені Художніх майстерень у Київському інституті автоматики на вул. Нагірній, 22. Він об’єднує 60 митців, які презентують самоорганізовану спільноту художників, що є живим організмом – розвивається, змінюється, інституалізується, дає імпульс новим ідеям та рефлексіям художників. Експозиція матиме постійну частину, незмінну впродовж всього часу роботи виставки, та змінну (на другому поверсі), а також ряд супутніх мистецьких подій. У цій великій, гарно організованій, насиченій, але не перенасиченій виставці знайдено, здається, баланс між концептуальністю та емоційністю, особистим і загальним, кураторською роботою та власне творчими феноменами. «Експозиція не має хронологічної послідовності та являє собою своєрідну модель для збірки – символічну схему, де сукупність елементів, деталей, подій, складається в сприйнятті глядача у цільну конструкцію», – пояснюють організатори.
Мистецький арсенал (вул. Лаврська, 12)
Співіснування з темрявою – це те, чого нам усім довелося навчитися, починаючи з жовтня 2022 року, під час тотального блекауту. «Мистецтво, яке ставило собі за мету рефлексувати суспільні зміни, саме занурилося у темряву, де мусило перевигадати себе як спосіб організації незалежного життєвого світу», – пояснюють куратори. Галерист Євген Карась відвідав Арсенал і залишився задоволеним: «Виставка “Співіснування з темрявою”, яка побудована на ідеології, в якій важлива кураторська робота, експозиція, текст, контекст, ідея і твори як ілюстрація, вписана в задум проєкту, коли звична “майстерність” відходить на задній план, натомість на передній план виходить експозиційна виразність і понятійна доречність. Експозиція, в якій можна отримати задоволення, поіснувати декілька годин в цікавому інтелектуальному і виразному візуальному просторі».
Музей української діаспори (вул. Князів Острозьких, 40 б)
В основі виставки Макса Вітика «Реальність і Марево» – ретроспективна подорож майстернями митця: від Техасу, Аризони, Каїра, Гааги до Києва та Засупоївки біля Яготина, де, до речі, знаходиться творча резиденція Анатолія Криволапа. В експозиції представлені не тільки живопис, а і фотографії та особисті артефакти з окремих періодів життя й творчості, реальності та марева Макса Вітика. Кожна зала відтворює атмосферу окремої його майстерні й «послідовно переносить нас світами червоних скель Аризони, фольклору Північного моря та озера Супій, пекучих пустель Єгипту та революційних подій Київського майдану».
Кримський дім (вул. Михайла Омеляновича-Павленка, 9)
Проєкт української художниці Ельміри Шемседінової «Напружений горизонт. Туга за Кримом» є особистою реакцією на окупацію Криму та подальші трагічні українські події. Вона використовує морські пейзажі як символи своїх спогадів, а також як засіб реагування на нинішні реалії. Зазвичай Ельміра малює пейзажі з натури, однак усі роботи, представлені на виставці, створені після повномасштабного вторгнення, по пам’яті. «Глибоко закарбований образ морського краєвиду відтворюється щоразу наново, показуючи силу пам’яті та творчості. Раніше морський краєвид асоціювався з літом та відпочинком. Погляд, спрямований на горизонт, спостереження за зміною погоди – це денна рутина приморського життя. Тепер погляд, спрямований на горизонт, і спостереження за морем стали символами тривоги», – розповідають організатори виставки. Триватиме проєкт до 10 грудня.
Національний заповідник «Софія Київська», Брама Заборовського (вул. Володимирська, 24)
Щороку на подвір’ї Софії (а також на території Золотих воріт, Кирилівської та Андріївської церков, які входять до складу заповідника) збираються митці, щоб популяризувати вітчизняну культурну спадщину та підтримати традицію малювання з натури. Аматори й професіонали – живописці, графіки, ілюстратори, дизайнери тощо, – учні та вчителі, діти й дорослі малюють просто неба або всередині будівель, щоб продемонструвати свої навички, різні підходи до архітектурного пейзажу, продиктовані особистими вподобаннями чи фаховими інтересами. Цьогоріч «Софія Київська» вдесяте (вітаємо з ювілеєм!) організувала пленер, у якому взяли участь близько шістдесяти художників, і який завершився підсумковою виставкою.
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України (вул. Лаврська, 9, корп. 26)
Олександр Білозуб – відомий український сценограф, художник, актор та режисер театру і кіно, з 2016 року – художник-постановник, а з 2019-го головний художник Київського національного академічного театру оперети. Це його перша персональна виставка в Україні. Представлені ескізи костюмів та декорацій, фото до театральних постановок, які охоплюють різні періоди творчості Сашка Білозуба, у тому числі «Скрипаль на даху» (2018, режисер Богдан Струтинський), «Тигролови» (2023, режисер Сергій Павлюк). Також експонуються оригінальні костюми, розроблені у 2019 році для етногурту KURBASY. Вони мають оригінальні розписи, виконані художником-іконописцем Остапом Лозинським.
MODI Art&Wine Gallery (вул. Мала Житомирська, 17)
Галерея «Моді» запрошує відвідати колективну виставку художньої фотографії «Ваша фотовиставка», яка об’єднала сорок творів дванадцяти авторів: Олени Угарової (це виставковий дебют!), Романа Радченка, Сергія Долгова, Анни Пузиркової, Ігоря Сіренка та інших. Представлені роботи у різних жанрах і стилях: пейзажі, портрети, ню, символізм, абстракція тощо. «Моді» поєдную естетику з прагматикою – майже всі експонати продаються, можуть бути використані для оформлення інтер’єрів домівок і офісів. Виставка триватиме до 19 листопада.