Арт-А-Аrt, ювелірний спадок Лобортаса, вишиванки, гравітація та червона кобила – Інший Київ рекомендує відвідати найцікавіші виставки столиці.
Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України (вул. Є. Коновальця, 18-д)
Розпочався міжнародний мультимедійний виставковий проєкт «Арт-А-Аrt», назва якого відобразила співгру слів «артилерія» – «АРТА» та «ART» – мистецтво. В основі проєкту – роботи чотирьох українських скульпторів: Богдана Мазура, Костянтина Синицького, Василя Татарського, Ілька Поп’юка. Вихідним матеріалом для їхніх творів стали гільзи від САУ «Оксана» з гарматою КС-19 калібром 100 мм. Усі гільзи – воєнні артефакти з району бойових дій на Куп’янському напрямку. У рамках проєкту експонуються твори живопису та графіки з фондів НСХУ та Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, а також – світлини й відео американської фотохудожниці Дженн Блетті «Ukraine’s Revolutionaries». Вона представила портрети й записані голосові історії українських воїнів, які протистоять російській агресії. Куратор проєкту – Антон Коломієць, співробітник ІПСМ НАМ України, артилерист 241 ОБр ТрО ЗСУ.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Володимир Глухоманюк – архітектор, який мріяв стати проєктувальником морських суден, натомість проєктує будівлі. Але його мрія перетворилася на мистецькі твори – картини, легко й одночасно впевнено написані мастихіном. «“Морське сяйво” – це виставка морського живопису, – пише галерея. – Полотна стають порталом у світ кораблів та історії, де минуле, сьогодення й майбутнє сходяться у святі людської винахідливості та таланту, прогресу та нескінченного духу радості».
РА (вул. Б. Хмельницького, 32)
14 травня добігає кінця – можна встигнути на фінісаж – проєкт випускниць Школи кураторів Галереї РА «Дорога додому». Він «втілює емоційну напругу і бажання повернення додому і дому через віталістичний символ птаха і його оселі. Центром проєкту виступає інсталятивна комбінація зі шпаківень, розписаних українськими митцями, кожен з яких вкладав свою індивідуальну концепцію дому. Її підтримує аудіовізуальна проєкція дерева з відчутним елементом ембієнту та спокою. Центр проєкту доповнюють живописні твори з образами птахів, таким чином створюючи відчуття єдності нематеріальності ідеї концепту та фактичних образів будиночків птахів…» – розповідає художник і мистецтвознавець Святослав Подлевський, який виступив співкуратором. У рамках виставки можна придбати роботи відомих українських митців об’єднання БЖ-Арт (Матвія Вайсберга, Валерія Шкарупи, Леоніда Берната, Андрія Гуренка та ін.), картини з колекції галереї та шпаківні, розмальовані дітьми. Кошти йдуть на «Старлінк» та інше обладнання для 2-го батальйону 25-ї окремої повітряно-десантної Січеславської бригади.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
Виставка «Ігор Лобортас. 33 роки ювелірного мистецтва» – найбільша за всю історію існування експозиція Класичного ювелірного Дому «Лобортас». Присвячена вона пам’яті засновника Дому Ігоря Лобортаса, що пішов у засвіти в травні 2023 року, – автора і винахідника багатьох ювелірних і технічних розробок, зокрема інноваційних, зафіксованих міжнародними патентами. На виставці представлено скульптурні композиції, малу та каменерізну пластику, анімалістику і мініатюрну ювелірну скульптуру. У центрі уваги – колекція прикрас різних епох роботи майстрів Дому, що є поєднанням новітніх інноваційних розробок і винаходів творчої лабораторії «Лобортас» із класичними ювелірними техніками світового декоративно-прикладного та ювелірного мистецтва.
Я Галерея (вул. Хорива, 49-в)
Назва виставки дуету художників Богдана Сокура та Ольги Трегубової «Червона кобила» відсилає до уявлення про чотирьох вершників Апокаліпсиса. Про червону кобилу, на якій їде один із них і несе війну, Ольга почула ще дитиною, і у своїх роботах передає відчуття очікування та тривоги, досліджує християнський образ кінця світу та вплітає його у власне життя. Богдан Сокур познайомився з червоною кобилою на військових полігонах, де тренується. Він зображує наслідки сьогоднішнього протистояння і війну, яку Україна веде вже не перше століття. Кураторка проєкту Аля Сєгал.
Vozianov (вул. Лисенка, 4, у глибині двору)
Ярослав Босенко – київський художник із мистецької династії. Закінчив спочатку РХСШ, потім НАОМА, де вчився у майстернях Віктора Пузиркова і Феодосія Гуменюка. На виставці у просторі дизайнерської галереї Федора Возіанова митець представив «цикл із трьох нових живописних полотен», коріння яких, як запевняє автор, сягає аж до Петрицького, Богомазова, Гавриленка, Звіринського і навіть Леже з Мондріаном. Виставка триватиме до 21 травня.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Триває виставковий проєкт, присвячений 140-річчю живописця Олексія Шовкуненка. За 60 років творчої діяльності його доробок склали психологічні портрети, натюрморти, індустріальні та ліричні пейзажі. До експозиції увійшли 33 живописних та графічних твори 1920–1960-х років, які репрезентують широкий жанровий діапазон, різноманіття технік та тонке колористичне чуття художника.
Portal 11 (вул. Трьохсвятительська, 11)
Галерея представляє персональну виставку абстракцій київської художниці Адаміни Шнайдер, присвячену таємничому явищу гравітації. «Від самого моменту зародження мистецтва, в ньому були присутні абстрактні образи, – пишуть організатори. – Від самого моменту зародження Всесвіту в ньому присутня гравітація. Абстракція, ніби фундаментальна сила космосу, проникає мисленням вглиб предмета – від явища до сутності, та творить узагальнені образи дійсності, будучи ключовим моментом її пізнання».
Національний музей декоративного мистецтва України (вул. Лаврська, 9, корп. 2)
Розпочалася виставка пам’яток вишивки з музейної колекції, присвячена Всесвітньому Дню вишиванки. Центральна частина експозиції – вишиті сорочки XIX – початку XX століть різних регіонів України: Сумської, Полтавської, Івано-Франківської, Харківської, Вінницької, Київської областей, а також комплекс чоловічого одягу Тернопільської області. Доповнюють експозицію вишивані рушники кінця XVIII – початку XX століть Київської, Полтавської та Черкаської областей.
Галерея «Лавра» (пров. Лаврський, 7)
У просторі «Мистецтво без меж» розпочалася виставка «Вічне Місто», яка представляє графіку архітектора та художника Євгена Камшия і живопис відомих київських художників Миколи Глущенка та Сергія Шишка. «Проєкт присвячений Києву, його унікальній харизмі та неповторній чуттєвості. В експозиції – графічні роботи, присвячені архітектурному обличчю Києва, та живопис, який у відтінках кольорів та імпресіоністичних мазках передає той самий Дух Міста, що впливає на кожного з нас і назавжди залишається в пам’яті того, хто побував на його квітучих пагорбах», – пишуть організатори.
Ню Арт (вул. М. Грушевського, 28/2)
Виставка сучасної фотографії презентує книжку «100 сучасних українських фотографів» французького видавництва «Form. Paris». За словами кураторів Дмитра Богачука та Раєда Баває, виставка у Києві – де представлена велика частина робіт, які увійшли до видання, – є першою подією у рамках світового турне: Базель, Париж, Відень, Арлі, Нью-Йорк та інші міста. Книга об’єднує роботи близько сотні сучасних українських фотографів, які живуть у своїй країні чи в діаспорі. Близько 400 зображень, що містяться у виданні, утворюють гармонійну мозаїку.
НАОМА (Вознесенський узв., 20)
У Виставковій залі Художнього музею академії триває виставка «Школа» Майстерні мультимедіа та візуального мистецтва і Майстерні формального мистецтва НАОМА. Представлено твори візуального мистецтва, digital art, креативні рішення навчальних завдань та багато іншого, чим звітують студенти обох майстерень за 2023–2024 роки. Куратори виставки: старші викладачі Андрій Блудов, Андрій Цой, Андрій Сидоренко, Анатолій Твердий.
Головна світлина: Сергій Мазураш, проєкт Галереї РА «Дорога додому»