Каким был этот год? Выставки, книги, музыка, здания, события, люди – что было самым важным в 2016, кто запомнился, почему запомнился?
ИнКиев запустился в марте 2016, девять месяцев он выходит с ежедневными обновлениями о том^ что происходит в городе. Это не наша статья, говорит Киев, жители города и (не) посторонние подводят итоги года.
Політик Сергій Гусовський
– виступ наших паралімпійців.
– «Павло Скоропадський. Спогади», видавництво «Наш Формат». «Спогади» Скоропадського – це жива тканина буремного 1918 року і перших кроків Незалежної України. Фантасмагоричний вир подій і характерів у дуже персональному баченні шляхетного гетьмана. Відчуття крихкості і тривоги сьогодення здаються абсолютно схожими на те, про що розповідає Скоропадський. Своєчасна книжка, що наштовхує на непрості роздуми.
Iсторик, редактор порталу historians.in.ua Андрій Портнов
– зазвичай події, що визначають історичні злами, не одразу виглядають так монументально, як потім в підручниках. Тому мені здається, що і «Брекзіт», і перемога Трампа на виборах в США, і навіть результат референдуму в Нідерландах – це не поворотні пункти, а лише ілюстрація настроїв і процесів, що вийшли на перший план в сучасному «західному світі» ще понад рік тому.
– я не дуже уважно стежу за сучасною літературою, але цього разу можу назвати «Забуття» Тані Малярчук – зокрема, й тому, що прочитав її на прохання авторки ще в рукописі.
– з документальних – «Аустерліц» Сергія Лозниці, з художніх – «Ее звали Муму» Владіміра Мірзоєва.
– на жодній не був, тому від коментарів утримуюся.
– не бачу сенсу в такому визначенні. Мабуть, під соусом модної теми тут найдоречніше було б згадати тих, хто цього року відійшов назавжди. Але вибирати одне чи два таких прізвища вважаю недоречним.
Художник Матвей Вайсберг
– Ваган Ананян в «Дукате».
– Олег Дроздов, архитектор.
– трагедия Алеппо.
– фейсбучные баталии вокруг событий в Яготине, театра наПодоле…
Философ Михаил Минаков
– это Книжный Арсенал этого года. Одно из немногих событий, обеспечивающих общение интеллектуалов, ученых, людей искусства и бизнеса. Книжный Арсенал делает Киев – жесткий город власти и денег – гуманней, умнее и добрее
– «Пастиш». Он позволяет некоторой части наших соотечественников и соседей быть на острие времени, на передовой философии и гуманитарных дисциплин.
– «Очерки начальной Руси» Алексея Толочко. После столетий мифотворчества, историческая наука начала свое исследование Руси. Автор заложил фундамент новой эпохи в ее изучении.