Мала енциклопедія гібридної війни

C7N3uomXwAEqv-g

Пригадується, як в одну з теплих червневих ночей 2015 року я сидів у товаристві голландських колег-журналістів на балконі ресторану в центрі окупованого Донецька, спостерігаючи, як бульваром Шевченка суне колона військової техніки.

Ми намагалися вгадувати, що за машини з’являються перед нами й зникають у темряві, але розпізнали лише вантажівки реактивної системи залпового вогню «Град». Та якби в нас під рукою був «Путівник зоною конфлікту Донбас в огні», виданий осередком «Прометей» за сприяння Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив та Міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm, ми напевно відчитали би значно більше із того, що побачили. Адже видання вміщує розлогий каталог військових засобів пересування, помічених на службі в бойовиків, та й чималу їх частину складають машини, наявні на озброєнні лише російського війська.

Окрім цих військово-розвідувальних даних (котрі представили виданню волонтери InformNapalm’у), путівник містить відомості про передісторію конфлікту: тут дається коротенький екскурс у історію заснування Донецька й Луганська, побіжно оглядається розвиток економічної й політичної ситуації в регіоні з часів розпаду СРСР, пригадуються основні події й обставини, що вплинули на розгортання конфлікту, представлено соціологічний портрет місцевого населення – його етнічний склад, політичні симпатії тощо. Саме цією базовою інформацією часто не володіють західні журналісти, котрих присилають висвітлювати події на Донбасі.

Путівник детально розповідає про події весни 2014 року: Майдан, анексія Криму, захоплення влади в Слов’янську диверсійною групою Стрєлкова-Гіркіна та взяття проросійськими силами контролю над Донецьком і Луганськом. Дається огляд військових дій у Донбасі від початку й аж до сьогоднішнього дня, а також описуються пропагандистські стратегії російських ЗМІ, – саме міфи, які поширює кремлівська пропаганда. InformNapalm надає численні докази присутності російських військових на Донбасі та їхньої участі у військових діях. Наочності викладу додає ілюстративний матеріал: фотознімки, інфографіки. У додатку є також список населених пунктів, назви яких змінено в рамках проекту декомунізації, а в основному тексті ці місцевості для зручності згадуються за подвійними назвами.

Путівник стане в пригоді всім, хто працює в зоні АТО, – журналістам, міжнародним спостерігачам і дослідникам, – всім, хто за словами американського історика Донбасу, професора Університету Індіани Хіроакі Куромія «намагається зрозуміти спустошений військовими діями регіон».

Видання вийшло п’ятьма мовами: українською, російською, англійською, французькою й німецькою, а скачати його можна у форматі PDF за посиланням

Донбас в огні: Путівник зоною конфлікту. – Л., 2017.

Текст: Тарас Шумейко

Интересное