Зухвалі ребуси в новому просторі, гранатові струмені та книжкова графіка в Софії Київській – Марина Полякова рекомендує найцікавіші проєкти цього тижня.
Imagine Point (просп. Голосіївський, 86/1)
В часи, коли галереї закриваються, вдвічі приємніше оголосити про відкриття нового простору. Прем’єра – колективна виставка робіт Дмитра Грека, Олексія Малих, Петра Сметани, Василя Татарського та Олега Ясенєва. Imagine Point небанально підійшла до творчості художників і показала їх з несподіваних сторін. Навряд хто впізнає в об’єкті, що являє собою пружинну основу матрацу з різнокольоровими веселими кульками, руку живописця Петра Сметани. Або ж у летючій, легкій, потенційно кінетичній скульптурі стиль Дмитра Грека. Є тут і ребус Олексія Малих, розв’язати який, тобто впізнати персонаж, зовсім не просто, хоч він знайомий усім. Галерея, що відкрилася добре продуманою, якісною, задиркуватою виставкою, має великі подальші плани – наприклад, зводити в одному просторі різних майстрів, відшукуючи між ними явні, або ж неявні зв’язки.
Національний заповідник «Софія Київська» (вул. Володимирська, 24)
Міжнародний інститут культурної дипломатії започаткував бієнале «Скульптура просто неба» 2016 року, і зараз ми мали б побачити третю виставку під назвою «Геній місця / Genius Loci», присвячену сотій річниці з дня народження Тоніно Ґверри – письменника, поета, кінематографіста, одного з головних діячів культури минулого століття. Всі плани перевернув карантин. Масові заходи обмежені, кордони закриті, і тому скульптур на зеленій траві під стінами Софії ми не побачимо. Основна виставка чекатиме 2022 року. В ній візьмуть участь переможці open call, відомі автори: Микола Журавель, Петро Антип, Світлана Карунська, Дмитро Грек, Роман Мінін, Антон Логов, Оксана Чепелик та інші українські митці, а також художники з Іспанії, Естонії, Ізраїлю, Литви, Грузії, Фінляндії тощо. Ну а сьогоднішній герой, геній місця – Тоніно Ґверра, який реалізувався і в скульптурі. Музей його робіт просто неба знаходиться у містечку Пеннабіллі, де жив Ґверра. На честь великого італійця відкрилася кінетична скульптура-фонтан «Цхра Цкаро», в перекладі з грузинської «Дев’ять Джерел», яку створили скульптори Гія Міміношвілі та Давід Шарашидзе. Дивним чином переплелися італійська і грузинська вітальність, давня символіка дев’яти джерел та гранату. У синій чаші фонтану з дев’яти насичено-червоних гранатів б’ють струмки води, і це все – про жагу до життя, кольору, творчості. Роздивитися фонтан можна до 30 вересня. Ну а бієнале скульптури Софія обов’язково дочекається, з висоти її віку два роки – лише мить.
Національний заповідник «Софія Київська», Брама Заборовського
В Софії, в залі брами Заборовського, тихенько триває ще одна виставка – графіка Георгія Якутовича з фондів заповідника. Основним видом мистецтва для Якутовича завжди була книжкова графіка, попри те, що він займався графікою станковою, викладацькою діяльністю, виступав як художник-постановник стрічок. Софія Київська демонструє два цикли ілюстрацій: офорти до поеми «Ярослав Мудрий» Івана Кочерги та лінорити до повісті «Захар Беркут» Івана Франка, виконані у 1960–1970-х роках. Без сумніву, Георгій Якутович створив найкращі взірці вітчизняної (та й взагалі) книжкової ілюстрації: багаті деталями, історично правдиві, експресивні, виразні. Виставка триває до 30 серпня.