Мистецтво в лабіринтах дискурсу, каналізаційні люки Проценка, крокодил Прокоф’єва, майстер-клас Приходька та ювілей УкрМакроВсесвіт – Марина Полякова розповідає про найкращі передсвяткові виставки Києва.
Інститут проблем сучасного мистецтва (вул. Є. Коновальця, 18 д)
Проєкт «Лабіринти дискурсу» (на головному фото) в рамках відкриття XIV платформи «Новітні спрямування» ставить за мету показати твори, в яких прочитується рефлексія на зміни, внесені ізоляцією та соцмережами у процес створення нових суспільних зв’язків, а також виявити сенси, якими наповнюється поняття «дискурс» в епоху Big Data. Знання прихованої інформації про інших завжди було бажаним об’єктом волі до влади, який конвертувався у політичну та економічну користь. Сьогодні технології збору та обробки даних можуть не тільки прогнозувати поведінку окремих користувачів, а й цілих соціальних груп, впливаючи на інформацію, яку вони отримують. З одного боку, вони беруть на себе місію упорядкування безладних нагромаджень інформації, з іншого – здійснюють контроль над дискурсами… У проєкті беруть участь Федір Александрович, Назар Білик, Андрій Блудов, Bondero, Юрій Віслоух та Іванна Стратійчук, Юрій Денисенков, Гамлет Зіньківський, Юлія Кисіль, Антон Логов, Максим Мазур, Павло Маков, Роман Мінін, Ніна Мурашкіна, Олег Тістол, Микита Цой, Оксана Чепелик та інші художники. Триватиме виставка до 23 січня.
Дукат (вул. Володимирська, 5)
25 грудня Кирилу Проценку, одному з учасників Паркомуни, мало б виповнитися 54 роки. Його постать багатогранна: художник, дизайнер, кліпмейкер, організатор міждисциплінарних проєктів та яскравих вечірок. В арсеналі драйвових експериментів Кирила були різноманітні медіа: живопис, фотографія, відео та саунд-інсталяції, випалювання і, власне, друкована графіка, якій присвячено дану експозицію (під кураторством Олега Соснова). Представлені роботи були створені або експонувалися за участі й сприяння легендарної друкарської компанії IMPREZA, співпраця якої з Проценком тривала понад 25 років. Експозиція містить дві лімітовані авторські серії, створені в середині та наприкінці 1990-х: «Артефакти горизонталі» (1995, тираж 1/1) та «Cuba… Por Favor» (1999, тираж 3/3). Першу було надруковано під час перебування Кирила в Нью-Йорку. Художник створював відбитки в техніці високого друку у вкрай «ручний» спосіб, прикладаючи папір до міських каналізаційних люків і за допомогою столової ложки переносячи на нього відбиток рельєфу. Серію «Cuba… Por Favor» Проценко створив в одній зі своїх улюблених технік – шовкографії на основі негативів репортажних кубінських фото.
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
Нова виставку Юрія Пікуля «Назустріч відчуженню» складається з нових живописних полотен та інсталяції. Роботи, на яких реалістично зображені вхідні групи важливих культурних інституцій України: Міністерства культури, Національного художнього музею України, Мистецького арсеналу та інших, просякнуті відчуттям відчуженості. «Я виконував ці роботи як фото на паспорт, та не ставив перед собою жодних завдань, крім як продемонструвати впізнаваність об’єкта в нейтральному середовищі, позбавленому емоцій, об’єму та глибини, – каже Пікуль. – З іншого боку, мені хотілося продемонструвати своє суб’єктивне сприйняття обраних інституцій, своє неототожнення з ними, а також артикулювати відчуття взаємного відчуження і непричетності, закритості, непомітності, паралельного існування, що ніде не перетинається».
Barvy (вул. Мечникова, 3)
У день народження Ігоря Прокоф’єва (щиро вітаємо!) в ресторані відкрилася виставка його живопису. Око цього художника має цікаву особливість – любов до окремих фрагментів величезного Космосу, вміння вдивитися у мале й через нього показати життя у всій об’ємності. Велосипеди й крокодили, тракторці й «кравчучки», кози, корови, собаки, цистерни, жінки, дирижаблі… Завдяки такій оптиці, а ще улюбленим відтінкам синього, світ Ігоря Прокоф’єва одночасно реалістичний та гіперреалістичний, художник нібито передає швидкоплинність, а нібито занурює своїх героїв та всі предмети у простір, де час зупинився. І всі ці структури затишно огортає тонка ненав’язлива іронія.
Український Дім (вул. Хрещатик, 2)
До 30 грудня триває дуже красива програма «Сучасне Українське Різдво»: про українську традицію, яка розлита всюди, втілена у мистецтві, фольклорі та побуті. У рамках програми 25–29 грудня можна відвідати сучасний музично-театральний перформанс «Вертеп. Необарокова містерія» (квитки 200–400 грн). Це перформанс, створений на основі документів Галаганівського вертепу XVIII століття. Захоплююче дійство занурить вас у чарівну атмосферу українського вертепу, що переосмислена сучасними митцями. Ще одна складова програми – виставка «ДоДому на Різдво». Гостинний простір об’єднав традиції та сучасність у творах кераміки, малярства, дерев’яній скульптурі та іграшці, різдвяній зірці, ткацьких виробах. Представлена творчість Івана Приходька, Володимира Шагали, Неллі Ісупової, Василя Омеляненка, Івана Бобкова, Олександри Прокопенко та інших. В суботу, 25 грудня, з 15:00 до 18:00 народний художник Іван Приходько проведе майстер-клас для дітей із наївного розпису. Це чудова можливість відкрити для себе творчий Всесвіт митця та створити свій наївний малюнок!
УкрМакроВсесвіт (вул. Нижньоюрківська, 3, кв. 5)
Галерея відмічає свій перший ювілей – 5 років! Заснована вона Дмитром Коломойцевим (донеччанин, мандрівник Азією, який провів півтора роки на фронті) та Сергієм Захаровим (у Донецьку разом із групою «Мурзилки» створював карикатури на бойовиків, був у полоні). За минулий час арт-простір квартирникового формату організував та провів чималу кількість мистецьких заходів як в Україні, так і за її межами, популяризуючи сучасне українське мистецтво. У день народження галерея запрошує всіх поціновувачів вільної творчості українських художників на ярмарок-розпродаж, де роботи Дмитра Коломойцева, Миколи Сологубова, Андрія Набоки, Сергія Захарова, Марії Матієнко та інших можна придбати за приємними цінами. А якщо й не придбати, то подивитися, бо вони класні (Дякуємо за фото Flora Gatsenko). Триватиме ярмарок до 7 січня.
Mezzanine (вул. Нижньоюрківська, 31)
В неділю, 26 грудня, о 19:00 у арт-просторі «Мезанін» розпочнеться ювілейний, п’ятий, сейл-аукціон «Ціна Печалті», на якому можна буде придбати естампи Літографської майстерні «30» та офортної майстерні EtchingRoom1. Організатори б воліли, щоб кожний міг придбати графічні роботи за приємною ціною – отже, стартові ціни аукціону починаються від 10 гривень! Будуть виставлені лоти від Тараса Коблюка, Ніни Савенко, Аліси Гоц, Крістіни Ярош і Анни Ходькової. За музичний супровід відповідає Mitya Kardash.