Ювілей формату прем’єрних кінопоказів, червона доріжка, Art Basel та унікальна колекція української дизайнерки, яка запрошує ступити на нашу землю, – журналістка і дослідниця візуальності Ірина Белан спеціально для Іншого Києва продовжує висвітлювати європейські культурні події.
Рівно 100 років тому у Голлівуді відбулася прем’єра стрічки «Робін Гуд». Можна було б і пропустити цей ювілей, якби не наше бажання разом підняти умовні бокали. Це, а також те, що головну роль в ньому зіграв Дуглас Фербенкс, і те, що стрічка стала першою в історії кіно картиною, яка мала той формат прем’єрних показів, до яких ми звикли, роблять її особливою подією. Так, до неї перший сеанс фільмів проходив буденно, нічим не відрізняючись від інших. Червона доріжка, репортери, вечірні сукні – все це вперше з’явилось саме 100 років тому у Grauman’s Egyptian Theatre (6706 Голлівудський бульвар), спроєктованому у феєричному стилі американського геометричного ар деко.
Не було на Art Basel переді мною червоної доріжки. Була я у буденних брюках та кедах. Але це була моя прем’єра – у червні цього року зі мною трапився перший Art Basel та Design Miami.
Прем’єрою він став також для української дизайнерки, архітекторки Вікторії Якуши, її студії FAІNA та галереї, розташованої у місті Антверпен, Бельгія. Перший раз вони взяли участь у Design Miami і одразу посіли перше місце у номінації Best Presentation за колекцію «Ступаючи на українську землю».
У центрі експозиції – 2,5-метровий килим «Земля», зроблений українськими майстрами за традиційними технологіями виготовлення ліжників. Навколо нього пасуться фантазійні звірі – основою цих функціональних скульптур є перероблена сталь, до якої руками додають екологічний матеріал Тісто, запатентований Вікторією.
Українські традиції та екологічні матеріали – основа кожної колекції студії FAINA. А унікальність цієї серії в тому, що розроблена вона була саме для Desіgn Mіamі лімітованим випуском, який не буде продовжено у майбутньому. Це пригорнуло увагу адептів сучасного колекційного дизайну, саме так називають функціональні скульптури – витвори, які поєднують у собі мистецтво та дизайн.
Але про колекційний дизайн як про нестихійне культурне явище, варто поговорити окремо…