Що таке «перший у Києві фандрейзинг»? Як Нікола Терещенко став цукровим магнатом? Яким було життя Варвари й Богдана Ханенків? Чому синагога отримала ім’я Лазаря Бродського (на фото)? Хто такий Давид Марголін, що мешкав у будинку по вул. Сагайдачного, 12?
5 грудня Міністерство культури та інформаційної політики України та Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини, спільно з Міжнародною радою з охорони пам’яток та історичних місць ICOMOS (Париж, Франція) провели у Києві Міжнародний форум на тему «Реставрація та відновлення культурної спадщини України після великої війни». Патроном форуму виступив Міжнародний центр вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей (ICCROM) зі штаб-квартирою у Римі.
За даними Мінкульту, за період з 24 лютого 2022 року по 25 вересня 2023 року зруйновано або пошкоджено 863 пам’ятки, 119 із них – національного значення, 674 – місцевого.
Основною метою форуму стало розроблення концепції Стратегії відновлення культурної спадщини, яка має акумулювати зусилля держави й професійної громадськості. Які форми може мати охорона спадщини? Безумовно, матеріальні – фізичне відновлення того, що пошкоджено або зруйновано, наукова реставрація, захист від розкрадання.
Але турбота про наш спадок може бути й нематеріальною. В рамках форуму був презентований проєкт «Маленькі історії великого Києва» – саме як нематеріальний метод захисту культурної спадщини. Цикл радіопрограм та подкастів на Радіо Relax знайомить із драматичними історіями з життя успішних бізнесменів, митців та архітекторів XIX століття, розповідає, як вони створювали Київ таким, яким ми його знаємо сьогодні. Автором циклу «Маленькі історії великого Києва» є українська інвестиційна компанія «Dovgiy Family Office», яка також стала і головним партнером форуму «Реставрація та відновлення культурної спадщини України після великої війни».
У соцмережах, де спілкуються корінні кияни, часто можна побачити гіркі звинувачення в бік тих, хто веде великий бізнес у столиці, хто забудовує місто, – мовляв, вони тут не народилися, не всотали любов до Києва з молоком, тому паплюжать місто.
«Наш проєкт про рідний Київ покликаний формувати усвідомлену любов містян та бізнесменів до міста. Це наш шлях до виваженого інвестування в збереження історико-культурного надбання Києва, – розповідає Оксана Гуляєва, керуюча партнерка “Dovgiy Family Office”. – Ми переконані, що любов – є головним драйвером у цій справі. Поряд із нашими бізнес-проєктами з ревіталізації старих будівель, ми розвиваємо і цей проєкт. Наша мета – закохувати слухачів в Київ і таким чином поглиблювати бажання берегти та примножувати наше надбання для наступних поколінь».