TEFAF, The European Fine Art Fair – щорічний ярмарок мистецтв, антикваріату і дизайну у Нідерландах. У його роботі була ковідна перерва, а цього року форум відбувся з новими силами. Дослідниця візуальності і журналістка Ірина Белан вперше потрапила на TEFAF і відразу стала свідком зухвалого злочину! До чого тут велосипеди? Читаємо черговий репортаж Ірини спеціально для Іншого Києва.
Бельгія та велосипеди – це тема для окремої статті. Коли під час перебування в Іспанії в серпні у вас зупиняється дихання навіть в автівці з кондиціонером, ви з жахом, змішаним із захватом, спостерігаєте за божевільними на велосипедах, які долають гірські серпантини при стабільних +32. Чорно-жовто-червоні смуги на рукавах їхніх вбрань не залишають сумнівів щодо країни, з якої вони приїхали, – Бельгія.
У 2013 році у бельгійському Льєжі було продемонстровано велосипед висотою 6 метрів 29 сантиметрів – це світовий рекорд. Бельгійський конструктор з Мехелена Джеф Пітерс у 2016 році побудував найважчий у світі велосипед, його вага у 860 кілограмів забезпечила обом місце у Книзі рекордів Гіннеса. Чотири бельгійські велогонщики посідають місця серед тих, хто подолав найбільші відстані за одну годину. Останнім був також бельгієць, точніше фламандець – Віктор Кампенартс. Він проїхав 55 089 кілометрів за годину, я так розумію, що його рекорд залишається актуальним і досі. 3 липня закінчився третій етап велогонки Tour De France. І хоч переможцем став голландець, але перші два рядки у загальній турнірній таблиці посіли велогонщики з Бельгії.
Мабуть, їхній приклад надихнув злодіїв, які після пограбування цьогорічної 35-ї ювілейної TEFAF у голландському Майстриху вирішили залишити місце злочину на велосипедах. І так – двоє з них виявились бельгійцями.
У вівторок, 28 червня, чотири грабіжники розбили скло стенда Symbolic & Chase, які знаються на високих прикрасах, та, погрожуючи пістолетом, схопили експонати й втекли… у всякому разі намагалися. Влада міста, TEFAF та MECC, експозиційній центр, ще зроблять висновки щодо безпеки гостей та учасників ярмарку мистецтва та про доречність його проведення у червні замість звичного березня.
Давайте пройдемося по трендах, які очевидні вже зараз. Дворічна перерва пішла на користь ярмарку. Цього року відбувся рекорд дійсно дорогих робіт. Галеристи скучили без гучних експозицій та подій – і виложили карти на стіл. Одна з цих карт – представлений лондонською галереєю Lullo Pampoulides Святий Себастьян, зроблений приблизно 1515 року Дієго де Сілое, якого називають першим скульптором іспанського Ренесансу. Ціна скульптури поки тримається на рівні 5 мільйонів євро.
Colnaghi, ще одна лондонська галерея, запропонувала роботу голландського митця Віллема ван де Вельде Старшого «Відхід голландського флоту з рейду Влі, 9 червня 1645 року» вартістю 12 мільйонів. Ще під час пре-відкриття приватний колекціонер забронював картину «Мадонна з Дитям зі святими Цецилією та Варварою» Вітторе Карпаччо приблизно 1490 року, ціна якої досягає 15 мільйонів.
Останній вівторок червня 2022 року запам’ятається також купівлею данським колекціонером та власником приватного фонду Йєнсом Форшоу скульптури Джефа Кунса Balloon Monkey за 10 мільйонів фунтів стерлінгів під час аукціону Christie’s у Лондоні. Роботу Кунса запропонувало подружжя Олени та Віктора Пінчуків, які передадуть виручені кошти українським благодійним фондам.