Мистецтво – Сковороді, графіка Зарецького, гімн сценографу, антропологія міста та ковчег спасіння – Марина Полякова запрошує відвідати найкращі виставки Києва.
Галерея «Лавра» (пров. Лаврський, 9)
«…і підіймайся» – це фрагмент афоризму Григорія Сковороди: «Облиш забобони, обмий совість, а потім одежу, залиш усі свої хиби і підіймайся!» Як художники можуть відсвяткувати його 300-річчя? «Лавра» придумала! Виставка «…І підіймайся» – величезний колективний проєкт, у якому беруть участь роботи як визнаних лідерів сучасного українського мистецтва (О. Ройтбурда, А. Савадова, О. Тістола, А. Криволапа, О. Сухоліта, О. Ляпіна та ін.), так і молодого покоління, котре вже гучно про себе заявило (Н. Корф-Іванюк, П. Кузнєцової, Н. Білика, А. Бачуріної, Ю. Денисенкова…). Всі учасники так чи інакше осмислюють ідеї, які цікавили поета і мандрівного філософа, пантеїста, противника утисків вільної особистості Григорія Сковороду. Художники відшукують щось особливе українське, вічне й актуальне, промовисте і вичерпне, змальовують ті ж вітри над пагорбами й зорі, які бачив три століття тому Сковорода. Ба більше, він, здається, сам присутній тут – адже посередині другого залу Антон Логов зробив інсталяцію з уламків розтрощеного російської ракетою музею філософа у Сковородинівці.
Музей історії Києва (вул. Б. Хмельницького, 7)
Триває виставка графіки Віктора Зарецького – художника з непростою долею і великим талантом. Кожна його робота, навіть наймалесенька, свідчить про цей талант, про тверду вірну руку, про гострий мистецький зір. Кожна робота – насолода. Усі твори в експозиції походять з колекції Олексія Василенка, яка формувалася протягом кількох десятиліть, – понад 90 робіт у різних жанрах, починаючи зі студентських малюнків 1940-х до зрілих творів кінця 1980-х. Виставка демонструє розмаїття графічних технік, а також діапазон мистецьких зацікавлень Зарецького.
Центральний будинок художника (вул. Січових Стрільців, 1-5, 3 поверх)
Як водиться, тишком-нишком, без реклами, у Будинку художника відкрилася Всеукраїнська трієнале сценографії імені Даніїла Лідера. Тут точно є на що подивитися всім, хто захоплюється театром, – не тільки професіоналам, а й простим поціновувачам. Велика анфілада виставкових залів віддана театральним костюмам, макетам (на головному фото), ескізам декорацій і костюмів, афішам, інсталяціям, відео-проєктам до вистав. Організована трієнале за результатами опен-колу, і до експозиції увійшли роботи художників із різних куточків України. «Мета виставки, – пишуть організатори, – виявити роль і показати суть професії художника-сценографа, який на одному рівні з режисером є творцем вистави, адже саме тандем художника і режисера-постановника створює ТЕАТР».
Я Галерея (вул. Хорива 49 в)
Назва живописно-графічної виставки абстракцій Антона Логова «Уламки сонця» на позір не надто оптимістична, адже наша зірка – основа життя на Землі, її смерть назавжди «вимкне» цей маленький куточок Всесвіту. Такі катастрофи неодноразово описували фантасти, але сьогодні ми в реальності підійшли до порогу трагедії через непрогнозуємі дії купки злодіїв – трагедії нехай не солярної, «тільки» планетарної (чи згадає взагалі Космос про людство?), але наше життя під прямою загрозою, і така думка не дає вільно дихати. Для Антона ця серія стала виходом емоцій від того, що він переживає: тягар війни перетворився на метафоричні, дуже красиві за кольоровим і композиційним рішенням роботи різних форматів. Візуальна краса (з японськими навіть алюзіями) дійсно відвертає від важких думок і дає надію: ми виживемо, Сонце не згасне.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Новий виставковий проєкт «Антропологія міста» присвячений творчості двох київських майстрів – Дмитра Нагурного (1946–2019) та Віктора Коновала. До експозиції увійшли 21 живописна та графічна робота першого і 13 скульптур другого майстра. «Антропологія міста» – це художнє осмислення міського простору та людей в ньому. Про Дмитра Нагурного, учня Тетяни Яблонської, мистецтвознавець Дмитро Горбачов писав так: «…полістиліст, у свідомості якого водночас працюють два сильно розвинуті струмені: раціонально-дизайнерський пластицизм (так званий американський психологічний комплекс) та одухотворена душевність (Києво-Печерського родоводу, адже Дмитро виростав на печерських горбах, просякнутих і донині містичною поезією іконописця Алімпія)», – і ці два «струмені» чудово видно в роботах з виставки. Віктор Коновалов народився 1964 року, а формувався як майстер на початку 1990-х, у зовсім іншій культурній ситуації. Його скульптури напрочуд нагадують роботи Джакометті, Архіпенка та інших майстрів модернізму.
Національний музей Тараса Шевченка (бул. Т. Шевченка, 12)
Платформа «Єднання» презентує виставку «Перехрестя поколінь», мета якої – відродження, переосмислення і популяризація українських мистецьких традицій. Леся Воронюк (одна з фундаторок «Всесвітнього дня вишиванки») представляє сучасний іконопис «Віра-зброя» на ящиках з-під патронів художника Володимира Кравчука і килими буковинської ткалі Вікторії Китайгородської. Фотохудожниця Світлана Задоровська (співорганізатор проєкту «Батьківська хата. Homestead», фундатор платформи «Єднання») представляє фотопроєкт «Від лялі до кралі» та репліки дівочих вінків. Народна майстриня Олена Сухоцька показує авторських ляльок; етнолог Андрій Паславський реконструює народні прикраси та старосвітські музичні інструменти; майстриня писанкарства Ольга Ровецька і художниця-аматорка Марина Сацура демонструють неповторні писанки; Людмила Салевич знайомить з унікальною технікою малювання восковим пластиліном.
BARVY (вул. Мечникова, 3)
У залі ресторану, який став мистецьким осередком, триває виставка живопису полтавського художника Максима Юхна «Україна. Війна» (куратор Олександр Журавльов). Попри те, що роботи були створені вже після гарячого лютого, попри явний вплив війни на автора, ми не побачимо відвертої трагедійності. Максим Юхно залишається вигадливим, ніжним, іронічним, він намагається показати скрутні часи через натяки, символи, вітальну метафізику.
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
До 6 жовтня (можна відвідати на вікенд) триває виставковий проєкт «Ковчег», створений благодійним фондом «Зірка». Він намагається знайти відповідь на питання «Хто ми і які ми? Що для нас свобода? Що ми готові захищати, ризикуючи власним життям?». Виставка складається з дев’яти персональних експозицій, кожна з яких презентує творчість окремого сучасного автора: Віри Кулеби-Баринової, Олексія Потапенка, Інни Пантелемонової, Олександра Мельника, Миколи Жулінського, Мар’яна Луніва, Ігоря Романка, Надії Мартиненко та Андрія Котлярчука. Їхні роботи – у свій неповторний спосіб – поєднують традиції з сучасністю й надають їм нового звучання.