Феєрія Криволапа, «Любощі» Чебикіна, Софійський пленер, вимовлені ілюзії, Бойчук і сценографи – Марина Полякова розповідає про найцікавіші виставки столичного тижня.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
Останнім часом у Києві проходили камерні виставки живопису Анатолія Криволапа, його роботи брали участь і у колективних виставках. Але те, що зараз відбувається в Картинній галереї, – справжня феєрія Криволапа. Зали другого поверху без перебільшення сяють, палають, адже за роки експериментів пан Анатолій досяг найвищого вміння роботи з кольором. Десятки полотен із власних фондів художника розповідають про його творчий шлях у діалозі з мистецтвом – українським і європейським, класичним і модерністським. Цікаво простежувати рух від імпресіонізму (величезний вплив на становлення митця справив Микола Глущенко) до майже абстрактного ландшафту, в якому відсічено, здається, все зайве. Залишилися площини, кольори, дихання землі, води й небес, чиста ідея українського пейзажу.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
І ще одна виставка в музеї – ілюстрації Андрія Чебикіна до «Любощів» Публія Овідія Назона в перекладі Андрія Содомори. Перекладач і художник слідують за Овідієм складним шляхом кохання від його зародження через повне розкриття, кульмінацію, і до болісного розриву та згасання почуттів. Ілюструвати Овідія – це випробування на майстерність, адже давньоримського класика ілюстрували протягом століть найкращі художники. Андрій Чебикін почав створювати свою візуальну версію дидактичної поеми Овідія ще під час ковідного карантину, книга вийшла у видавництві «Апріорі» 2021 року, а зараз всі охочі можуть подивитися виставку.
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
Попри весь неспокій, попри небезпеки цьогорічного Києва, у заповіднику пройшов, хоч і в трохи урізаному варіанті, традиційний Софійський пленер. З 2014 року він проводиться задля збереження традиції малювання з натури взагалі та малювання архітектурних пам’яток зокрема. На виставці представлені твори 25 художників, серед яких і члени неформального творчого об’єднання «Київські пленери», які протягом літньо-осіннього сезону працювали у мальовничих куточках міста, включаючи Софію Київську. Можна побачити роботи Геннадія і Тетяни Пугачевських, Ігоря Трохименка, Ольги Шелест, Людмили Степанян, Маріанни Маслової, Романа Тарасевича та інших майстрів. У творах, що виконані в різних техніках і стилях, багато любові до одночасно сильної та тендітної Софії, до вічного і молодого Києва.
Клюб (вул. Костянтинівська, 4, вхід зі двору)
На темних стінах арткафе біля метро «Контрактова площа» 10 листопада відкрилася виставка «Ілюзії» – живопис Богдани Чілікіної. Всі роботи створені після лютневого нападу Росії, у місяці, наповнені страхом, розгубленістю, втратою орієнтирів, але і стійкістю, надією, вірою. Полотна Богдани – не такий вже й частий приклад інтуїтивного абстрактно-фігуративного живопису, де для художниці важливо покопатися у своєму підсвідомому: настрою, думках, бажаннях. Ці картини народжуються як психологічні стани. Тут немає конкретного методу, майже немає чистої абстракції, як немає і сухого реалізму, скоріше живопис Богдани можна назвати балансуванням на тонкій грані між тим і тим. Дуже важко проговорити свої видіння або сни, не зруйнувавши їхню внутрішню логіку й красу банальними словами. Здається, Богдана знайшла можливість зробити видимими внутрішні ілюзії… Виставка триватиме два тижні.
Галерея «Митець» (вул. Велика Васильківська, 12)
За підтримки Посольства Республіки Польщі в Україні проходить виставка живопису Миколи Скобельського. Пейзажі та натюрморти Скобельського – класика реалістичного стилю, підґрунтям якого є велика та уважна пленерна праця, споглядання за природою у різних станах, у різні пори року. Шанувальники натуралістичного живопису знайдуть тут зелені поля і руді спалахи осені, розпечені сонцем вулички Півдня, мокрі весняні ліси з плямами останнього снігу, рухливі річні води, птахів і квіти.
КДАДПМіД імені Михайла Бойчука (вул. М. Бойчука, 32)
30 жовтня відзначалося 140 років від дня народження видатного художника-монументаліста Михайла Бойчука. 15 листопада о 12:00 в головному холі Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну, що має ім’я митця, буде презентований проєкт «Стіна пам’яті Михайла Бойчука», створений спільними зусиллями українських художників-керамістів. Під час презентації відбудеться нагородження переможців Міжнародного конкурсу на найкращий керамічний пласт на тему «Бойчук і бойчуківці: сучасний погляд». Куратор проєкту Володимир Хижинський.
Інститут проблем сучасного мистецтва (вул. Є. Коновальця, 18 д)
Також 15 листопада у виставковому залі інституту відкривається Форум сценографії під час війни UAScenography 2022, де будуть представлені кращі здобутки сучасної української сценографії. Головні акценти форуму – театр в укритті, больові дотики, зміна реальності і обставин. Зміни торкнулися абсолютно всього і всіх: репертуар, коригування контексту і фінансування, мобілізація і волонтерство митців, невизначеність, вимушений переїзд за кордон. Як підійти до фіксації цього досвіду? Відповісти на питання й намагається UAScenography 2022. У рамках форуму театральні художники Катерина Корнійчук і Олексій Вакарчук представлять проєкт вистави «Весь Шекспір за один вечір» (пам’яті режисера Віталія Малахова).