Територія свободи, укриття, аритмія, фронтова палітра, сталеві духом і види Говерли – «Інший Київ» рекомендує відвідати найцікавіші столичні виставки цього тижня.
Національний музей Тараса Шевченка (бул. Т. Шевченка, 12)
Виставковий проєкт «Територія свободи: Майдан» присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та 10-річчю Революції Гідності. Представлені роботи Петра Бевзи, Матвія Вайсберга, Олексія Белюсенка, Віктора Бистрякова, #Sociopath, Дмитра Доценка, Антона Логова, Максима Мазура, Андрія Підлісного та самого Тараса Григоровича. Куратори: Тетяна Чуйко і Дмитро Доценко. «У березні 2014-го “Борітеся – поборете!” прозвучало не як затерте плакатне гасло, а як об’єднавча сила. Учасники виставки – представники різних поколінь – були або учасниками подій Революції Гідності й безпосередніми свідками того, як стояв Майдан, або ж звернулися до них у своїй художній практиці», – пишуть організатори. На жаль, музей розмістив цю поважну виставку на другому поверсі у трьох залах, і її візуальна цілісність зруйнована. Вона б краще виглядала в атріумі, але той зайнятий іншою, вишукано красивою виставкою «Сутеніти», про яку ми розповідали минулого тижня.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Розпочався тихий аукціон колекційного класичного мистецтва, на якому виставлені твори Іллі Рєпіна, Віктора Зарубіна, Олександра Богомазова, Анни Крюгер-Прахової, Олександри Екстер, Сергія Васильківського, Марії Примаченко, Абрама Маневича, Василя та Миколи Кричевських, Опанаса Заливахи, Віктора Зарецького, Йосипа Бокшая, Андрія Коцки, Ольги Рапай, Івана Марчука та інших відомих майстрів, усього 52 твори кінця ХІХ та ХХ століть. До 5 березня всі охочі можуть відвідати експозицію і зробити ставки.
Музей видатних діячів української культури (вул. Саксаганського, 97)
Триває виставка живопису Ольги Морозової «Укриття. Живопис. Графіка». З початком великої війни у творчості Ольги начебто «не змінилося нічого – ні коло тем, ні манера письма. Тільки ракурс – сприйняття світу через призму війни, – розповідають організатори. – На полотнах – ті ж непримітні, не глянцеві краєвиди рідного міста. Але цього разу поверх них знервованими кольорами звучить сирена і проступають – то зливаючись з фоном, то контрастуючи – слова: “Увага! Повітряна тривога! Усім пройти до найближчого укриття!” І вже на невеличкій пастелі – тендітна жіноча постать, вихоплена з напівмороку цього укриття…»
М17 (вул. Антоновича, 102–104)
В рамках довготривалого проєкту «Схема збірки» відкрилася персональна виставка художника Нікіти Власова «Аритмія» з роботами, створеними в період з 2022 року до останнього часу. «Художник знає про аритмію з особистого досвіду, і цей тривожний стан – і особистий, і суспільний – він постійно фіксує на папері, реагуючи на події та настрої довкола. Збитий ритм передається стилістичною несхожістю, неоднорідністю, нерівністю робіт. І як в кардіограмі, його зображає чорна лінія – китайська туш, з якою постійно працює художник», – розповідає М17.
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
Олег Базилевич – кандидат географічних наук, художник, перекладач, кіносценарист. З першого дня повномасштабного вторгнення він записався до ЗСУ, служив у піхоті під час оборони Києва, потім в артилерії на Донецькому напрямку. На фронті він пише картини – землею, глиною, попелом, сажею. «Фронтова палітра» – це сцени з передової, військовий побут, краса українських пейзажів. «Ми на своїй, Богом даній землі, яку захищаємо і відстоюємо!» – говорить художник-воїн.
Національний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)
Сьогодні в Україні налічується 76 000 військовослужбовців з ампутаціями, – наводять інформацію організатори виставки. Витрати на лікування фантомного болю держава не покриває. Медики шукають ефективні ліки, проте вже апробований один із методів ботулінотоксинотерапії, який знімає на деякий час гострі фантомні болі. «Сталеві духом» – спільний проєкт Київської школи фотографії та Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, створений за підтримки грантової програми Urban Space 100. Його автор – засновник і викладач Київської школи фотографії Костянтин Сова. Метою проєкту є збір коштів на закупівлю ліків від фантомних болів.
Музей Ханенків (вул. Терещенківська, 15–17)
Дмитро Купріян – фотограф-документаліст і воїн ЗСУ. Його фотопроєкти присвячені дослідженню війни та її наслідків, насилля, людської природи та навколишнього середовища. Фотосерія Дмитра «Тридцять шість видів Говерли» апелює до циклу гравюр японського митця Кацушіки Гокусая «Тридцять шість видів гори Фуджі» (1829–1833). Дмитро Купріян обрав японські гравюри як взірець для створення 36 світлин із зображенням краєвидів довкруж Говерли та сценами з життя українців Закарпаття. Виставка триватиме до 7 березня.
Галерея «Лавра» (вул. Лаврська, 7б)
Юрій Мирко представив мистецько-дослідницьку виставку керамічних скульптур «Порожнеча». В експозиції поєднані скульптури, світло і музика, вона є цілісним мистецьким твором, художнім і філософським дослідженням духовних пошуків людини та сенсів її буття. «Порожнеча» – продовження виставки скульптур Мирка «Тіні», де досліджувалися причини людських страждань та ілюзорності світосприйняття. В новій серії робіт кожна з восьми – від Сну до Відданості – зображує основні етапи, які переживає людина, що стала на шлях духовного поступу.
Артпростір Tloom (вул. Ярославська, 26)
Keser1 – мультидисциплінарний художник і арткуратор онлайн-проєкту Flowerbed Gallery (Київ). У новому артпросторі він представив «близьку, болючу, в’їдливу, саркастичну, безкомпромісну і чесну виставку живопису». До неї увійшли роботи візуально мінімалістичні, але внутрішньо багаті, сповнені емоцій, гумору, цитат, уривків потоку свідомості автора. «Ніякого страху, ніякої крихкості без сили й сили без чуттєвості. Ніякої чуттєвості без чутливості. Ніякої чутливості без ненависті і ніякої ненависті без іронії. Ніякого плану Б. Оголений нерв і розряд. Удар об реальність», – говорить Keser1. Вхід на виставку – вільний донат.
Національний центр «Український дім» (вул. Хрещатик, 2)
ЮНІСЕФ організував виставку про мрії та креативність українських дітей «Ательє мрій» (кураторка Катя Тейлор). Що можна побачити в експозиції? По-перше, спільні експонати дітей та відомих митців і мисткинь – Маші Реви, Ксенії Білик, Юрія Болси, Антона Логова. По-друге, роботи, що створювалися з лютого 2022 року дітьми та молоддю з понад 50 громад України в межах креативних програм від ГО «Культурна платформа Закарпаття» та ЮНІСЕФ: музика, сучасне мистецтво, дизайн, саунд-дизайн, режисура, блогінг. По-третє, для юних відвідувачів пропонуються майстер-класи, воркшопи та інтерактивні сесії.