31 жовтня в Національному художньому музеї відбудеться презентація проекту UU#Kyiv – електронного архіву київського неофіційного мистецтва 1950-1980-х. Це лише частина великої дослідницької програми «Ukrainian Unofficial», яку команда Аукціонного дому «Дукат» і куратори Валерій Сахарук та Олена Грозовська здійснюють за підтримки Українського Фонду культури.
Кілька місяців тому, коли робота лише розпочалася, Леонід Комський розповів Іншому Києву про зміст і концепцію Архіву. Тоді йшлося про те, що восени буде представлено підсумки першого – київського етапу дослідження, 25 профайлів з біографічними, бібліографічними, документальними та творчими матеріалами київських митців. Тепер, напередодні презентації, Катерина Лісова повідомляє, що саме чекає на нас в останній день жовтня в «музеї з левами»:
Ми планували, що цей ресурс стане перш за все акумулятивним, тобто, ми здебільшого займалися збором інформації, але за ці п’ять місяців нам вдалося зробити свої «відкриття». Наразі ми покажемо твори Вілена Барського 50-60-х років, які ще не бачили в Україні, вони у свій час були вивезені в Німеччину. Нам здається, це дуже цікавий зразок неофіційного «авангарду» радянських часів, – спроби нефігуративного мистецтва, які належним чином співвідносяться з актуальним на той момент світовим досвідом.
А взагалі ми зараз маємо близько 3 тис одиниць дигітального архіву: це творчий доробок, документальні тексти, фотографії, відеозаписи тощо, – і весь цей величезний масив буде представлений 31 жовтня в НХМУ. Оскільки це сайт, ми проведемо «екскурсію сайтом», – продемонструємо його навігаційні та пошукові можливості, і кожен з присутніх зможе стати «користувачем», випробувати базові інструменти сайту, побачити інтерактивну інсталяцію, яку підготувала для нас студія BlackBox.
Ми розуміємо культуру як єдиний синтетичний феномен, що існує в належнім часі, тому на презентації художнього архіву звучатиметь музика: Золтан Алмаші виконає твори Валентина Сильвестрова (Сильвестров був близький до цього мистецького кола, товаришував з Григорієм Гавриленко і Валерієм Ламахом, відвідував майстерні та виставки).
Це перша – київська частина, тут лише кияни: Вілен Барський, Михайло Вайнштейн, Григорій Гавриленко, Ігор Григор’єв, Алла Горська, Михайло Грицюк, Олександр Дубовик, Віктор Зарецький, Костянтин-Вадим Ігнатов, Ернест Котков, Веніамін Кушнір, Валерій Ламах, Яким Левич, Зоя Лерман, Анатолій Лимарєв, Микола Малишко, Борис Плаксій, Володимир Мельниченко, Ада Рибачук, Галина Севрук, Анатолій Сумар, Федір Тетянич, Микола Трегуб, Віктор Хомков, Флоріан Юр’єв. Проте ми сподіваємося на продовження: другим «архівним томом» має стати Львів.
Нарешті, більшість митців були так чи так представлені в експозиціях «Дукату», але є суттєва відмінність між виставкою та мережевим архівом з його повнотою, структурованістю і доступністю.
Отже 31 жовтня ми будемо звітувати про перший том UU#Kyiv.
А попереду UU#Lviv.