Беручи в руки книгу з такою назвою і напруженою червоно-чорною обкладинкою, навіть не знаєш, чого чекати. Чи не буде вона надто фривольною або надто упередженою? Адже тема інтимних стосунків під час тієї війни розкрита мало, натомість існує чимало інсинуацій. На щастя, Володимир Гінда – історик поважний, багато років досліджує людський вимір Німецько-радянської війни, і ця книга стала логічним продовженням його міждисциплінарних студій.
Автор пояснює: «Книгу написано не з метою когось затаврувати, образити чи причепити ярлики, а щоб показати інший вимір воєнного повсякдення, про який зазвичай соромляться говорити та писати в українському соціумі».
Сексуальні стосунки, добровільні й недобровільні, Володимир Гінда розглядає з різних боків: як інструмент виживання під час війни, як прояв загострення почуттів від небезпеки, як відсутність моральних гальм (сексуальні безчинства, ґвалтування), досліджує «лібідо» червоноармійців, солдатів вермахту, вояків УПА.
Якщо до обсягу, якості матеріалу та авторської літературної манери питань немає, якість власне друку залишає бажати кращого. Насамперед розчаровують мутні, сліпі світлини, на яких годі щось роздивитися. Втім, і ціна книги за теперішніми мірками невисока.
Володимир Гінда. «Секс і німецько-радянська війна». Київ: Арій, 2022