В Україні з’явилася інноваційна освітня платформа «УКультура».
Проєкт заснований професоркою Києво-Могилянської академії (НаАУКМА), історикинею, дослідницею українського XVII століття Ларисою Довгою, а його незмінним консультантом та науковим редактором є професорка цього ж вишу, всесвітньо відома історикиня Наталія Яковенко.
«УКультура» має на меті поширення знань про українську культуру від професійних дослідників та дослідниць. Її гасло – «з любов’ю, без шароварщини та кліше». Допитливі користувачі отримують вільний доступ до відеолекцій, відеоінтервʼю та бібліотеки. Лекції з історії культури, що розміщені на платформі, на цей момент є єдиним в Україні курсом у цифровому форматі, який відповідає загальній програмі та вимогам МОН України та може використовуватися як альтернативний підручник для вищих навчальних закладів. Сайт «УКультура» щотижня презентує нові концептуальні розмови на різні теми. Провідні українські й закордонні археологи, економісти, історики, культурологи, митці, критики та багато інших фахівців діляться знаннями й досвідом, перетворюючи інформацію у сенси.
«“УКультура” розповідає про вітчизняну культуру не через перелік дат, імен і фактів, а через історії про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх надихало. І головне, шукає відповідь на питання – як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення», – розповідає Наталія Яковенко.
Що є на порталі вже зараз? 16 лекцій та 17 інтерв’ю, в яких охоплена різна проблематика: Ярослав Володарець-Урбанович розповідає про ювелірні вироби антів, Аґнєшка Ґронек – про українську художню культуру доби Ренесансу, Олексій Сокирко – про подорожі в контексті української культури XVII–XVIII століть, Максим Яременко – про життя та звичаї українських студентів ранньомодерного періоду, Наталія Яковенко про «політичне хуліганство» як спосіб спротиву радянській системі, Світлана Стоян – про засади функціонування артринку, а Юлія Федів про те, що таке культурний менеджмент і навіщо це Україні…
«Культурою є цінності, закарбовані у свідомості спільноти, є те, що людство створило продуктивного та креативного. Проєкт “УКультура” присвячений саме нашим здобуткам, тому, що відбувалося в Україні, тому, що тут з’явилося, тому, чим ми можемо поділитися з людством, як своїми важливими надбаннями”, – говорить засновниця «УКультури» Лариса Довга.
Часто можна почути думку, що зараз не треба витрачати гроші на культуру, вони потрібні армії. Прикметно, що «УКультура» створена на кошти приватних благодійників, підтримана компанією Dovgiy Family Office та низкою фондів: Міжнародним благодійним фондом відродження Києво-Могилянської академії, Українським Інститутом, Фондом відродження та фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, завдяки чому вдалося запустити польськомовну сторінку платформи, орієнтовану не тільки на українську аудиторію, а насамперед на те, щоб ознайомити з українською культурою іноземців. До запуску також готується й англійська версія сайту.
Є у проєкту й інклюзивна складова: матеріали розміщені у трьох форматах: початковий «Дивитися» – містить відеолекції; «Слухати» – для тих, хто не бачить, з начитаними диктором текстами, котрі у відеоформаті представлені у вигляді слайдів; «Читати» – для тих, хто не чує.