«І повіє вогонь новий з Зеленого клину» – так сьогодні переробили рядок із вірша Тараса Шевченка «Холодний Яр», натякаючи на всюдисутність українців та їхню міцну історичну пам’ять. Красиво, але хто насправді пам’ятає, що то був за Зелений клин, як він виник, чим жив впродовж десятків років? Книга Ольги Хоменко розповідає про величезну українську діаспору першої половини XX століття на Далекому Сході Російської Імперії через біографію журналіста Івана Світа. Видання було презентоване на початку року, а тепер доступне для передзамовлення у «Лаурусі».
Ольга Хоменко – сходознавець-японіст, доктор філософії, кандидат історичних наук, доцент Києво-Могилянської бізнес-школи. Досліджуючи в Українській вільній академії наук у Нью-Йорку архів Івана Світа – журналіста, видавця, громадського діяча, – вона знайшла його працю 1938 року «Скорочена історія українського руху на Далекім Сході (Азія)». Це й дало поштовх для ґрунтовних розшуків, які відкрили забуту сторінку української історії та фігуру Івана Васильовича Світланова (1897–1989), котрий працював під псевдонімом Іван Світ.
Його довге життя увібрало народження на Харківщині, переїзд на Далекий Схід, де вже проживала рідня, активну участь у бурхливих подіях, що відбувалися в регіоні у 1910–1920-х роках, журналістську діяльність, японську окупацію 1930-х, еміграцію до США на початку 1950-х та ще довгу кар’єру там як публіциста і дослідника української еміграції.
Ольга Хоменко. «Далекосхідна одіссея Івана Світа». Київ: Laurus, 2021