Військова котоманія, мистецьке «Мереживо», сіль українських морів і золото колекцій – Марина Полякова розповідає про найцікавіші виставки Києва.
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
У самому серці Києва, під захистом софійських мурів, відкрилася виставка «INTER ARMA. Мистецтво під час війни». Ми не втомлюємося захоплюватися українськими митцями, які знаходять сили перетворювати стрес, розпач і біль на малюнки, живопис, світлини… У «Хлібні» – індивідуальні погляди на війну, втілені у різних медіа. Кожен художник має свій досвід. Хтось пережив страшні дні в окупованому київському передмісті, як Ілля Яровий, і тепер свідчить. Хтось евакуювався, став «внутрішньо переміщеною особою» і створював живописний щоденник вражень, як Лариса Кириченко, для якої навіть старенький рудий пес із Луцька – артефакт. Хтось залишився у Києві й фіксував події – у графіці Маріанни Маслової закарбувалися барикади, котрі будував чоловік художниці. А хтось зміг подивитися на все з іронією, як Владислав Яворський – він створив живописну серію «Військова котоманія». Все, що робиться зараз, стає часткою історії миттєво, адже за мистецькими творами у тому числі колись будуть вивчати наш божевільний час відчаю та духовного підйому, руйнації та єднання. (І не забудьте відвідати ще три виставки на території Софії!)
Я Галерея (вул. Хорива, 49 б)
«Мереживо» – об’єднання актуальної української культури, колаборація культурних угрупувань та осередків, митців та мисткинь. Цього тижня у рамках Днів актуальної української культури відкрилися три виставки. Перша – «Ампутована весна», фотовиставка ігрових не-документальних проєктів. Автори вдивляються у реальність: від форм катування та масових ґвалтувань російськими військовими (є роботи 18+) до вимушеного переселення та приглушеного відчуття втраченої весни. У виставці беруть участь Ола Єрємєєва, Віталія Щелканова, Оля Коваль, Діма Толкачов, Юлія Галета, Вікторія Лихольот, Богдан Гуляй.
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
Друга подія від «Мережива» – організована Dymchuk Gallery спільно з Космос Табір колективна виставка «Щоденники». Тут зібрано роботи, що були створені після 24 лютого. Всі твори, що увійшли до експозиції, фіксують ту чи іншу подію, що фактично сталася протягом останніх місяців і несуть відбиток авторського сприйняття та часто зміну форми висловлювання, притаманну їм у мирний час. В експозиції живопис, графіка, плакат і щоденники Закентія Горобйова, Юрія Коваля, Міті Фєнєчкіна, Анни Ходькової, Крістіни Ярош та інших. Кошти від продажу робіт будуть спрямовані на підтримку художників, переведені на потреби ЗСУ та гуманітарну допомогу.
Поділ
Нарешті, третю «мереживну» виставку можна побачити у вікенд (до 10 липня) просто неба, бо це «Термінове повідомлення» – вулична виставка на подільських дошках оголошень та парканах. На світлинах Богдана Гуляя (в «Я Галереї» дивіться їхні оригінали) закарбовані березневі київські пам’ятники, які з турботою і тривогою містяни вкривали мішками із піском. Воєнний Київ здається позачасовим: чорно-білі знімки, надруковані у техніці літ-друку могли бути зняті і в минулому столітті, коли столиця так само протистояла окупантам. Богдан Сокур у своїй серії «Загиблі, Пам‘ять, Маріуполь» зібрав портрети маріупольців, які померли внаслідок російської військової агресії (інші світлини Богдана – у Dymchuk Gallery). Джерелом для серії стали фотографії, якими ділилися рідні і друзі померлих у спеціально створеному для цього телеграм-каналі. Фото Георгія Іванченко намагаються відповісти на питання «Що таке війна?». Світляр фіксував події спочатку у Львові, потім на щойно деокупованих територіях Київщини та Чернігова, згодом відправився у Харків, а останні серії зняті ним на Миколаївському напрямку. Разом з однодумцями Георгій створив документально-рефлексійне об’єднання «Коріння», виставку робіт якого можна буде побачити у галереї Avangarden (вул. Січових Стрільців, 23 а) з 10 липня.
Бібліотека імені М. В. Гоголя (вул. Велика Васильківська, 136)
В арт-просторі бібліотеки відкрився фотомистецький проєкт «Ми з України», присвячений захисникам та захисницям, територіальній обороні, волонтерам, лікарям та кожному, хто сьогодні бореться проти російських загарбників, а також внутрішній та зовнішній красі українців, їхній незламній волі до свободи! Автори, чиї світлини увійшли в експозицію: Андрій Дубчак (ЗСУ), Костянтин Сова (Київ), Катерина Куцевол (Bochum, Germany), Дмитро Журавель (Одеса), Роман Геринович (Львів), Олександр Майоров (Кропивницький), Елеонора Тривігно (Італія/Україна) та інші.
Національний музей українського народного декоративного мистецтва (вул. Лаврська, 9, корп. 2)
Українська сучасна художниця та викладачка Марія Лашкевич (між іншим, її роботи є на «INTER ARMA») з початку війни знаходилася у Києві, і до експозиції увійшли полотна, створені в ці дні. Інші роботи належать до 2011–2021 років. «На творчість мисткиню надихає Україна, подих її степових трав, сіль морів і лиманів, велич її гір. Створюючи фактурні локації кольорів, вивчаючи декоративні співвідношення, вона у своїй творчості спрямовує глядача до візуально-емоційної присутності його у природі», – пишуть організатори виставки, яка є часткою музейного проєкту «Мистецтво, народжене війною».
GOLDENS (вул. Леоніда Первомайського, 4)
Аукціонний дім Goldens (колишнє «Золотое Сечение») представляє «Українське колекційне мистецтво». Виставка об’єднала 50 живописних творів, графіку та скульптуру як своєрідний огляд вітчизняного колекційного мистецтва за минулі 120 років. Умовно колекцію можна поділити на три основних блоки – українське класичне мистецтво, твори художників-шістдесятників та сучасне мистецтво. До експозиції увійшли роботи Адальберта Ерделі, Миколи Глущенка, Романа Сельського, Віктора Зарецького, Давида Бурлюка, Якова Шапіро, Генріетти Левицької, Анатолія Туровського, Олександра Дубовика, Миколи Пимоненка, Костянтина Ломикіна, Опанаса Заливахи, Марії Примаченко, Ернеста Коткова, Анатолія Криволапа, Юрія Хіміча, Ади Рибачук, Людмили Семикіної, Георгія Малакова, Віктора Сидоренка, Олександра Ройтбурда та багатьох інших. Більшість творів для виставки було зібрано з приватних колекцій України, частину надали автори або їхні родини.
Головна світлина: робота Владислава Яворського